9 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Mineralne płytki klinkierowe. Charakterystyka
5 (100%) / 1 głosów

Mineralne płytki klinkierowe. Charakterystyka

Mineralne płytki klinkierowe już ponad pół wieku cieszą się uznaniem w krajach Europy Zachodniej. Przez ostatnie lata zdobywają również serca polskich inwestorów. Czym charakteryzują się mineralne płytki klinkierowe i jakie znajdują zastosowanie?

Mineralne płytki klinkierowe – rozwiązanie elastyczne

Płytki tego rodzaju stanowią bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Z powodzeniem można je stosować zarówno w celu wykończenia elewacji budynku, jak i do użytku wewnętrznego. Mineralne płytki klinkierowe sprawdzą się zarówno na elewacjach domów, jak i na wielorodzinnych budynkach mieszkalnych czy użyteczności publicznej. Z powodzeniem wykorzystywane mogą być również podczas renowacji budynków zabytkowych.

Dzięki swojej niepowtarzalnej strukturze, która przywodzi na myśl tradycyjną cegłę, mineralne płytki klinkierowe pięknie ozdobią wnętrza, niezależnie od ich aranżacji. Cegła jest bowiem materiałem o charakterze uniwersalnym, idealnie zatem wpisze się we wszystkie dostępne style, począwszy od klasycznego, poprzez rustykalny, na stylach nowoczesnych skończywszy. Mineralne płytki klinkierowe to zatem rozwiązanie niezwykle elastyczne – na miarę potrzeb i czasów.

Jak powstają mineralne płytki klinkierowe?

Mineralne płytki klinkierowe, jak sama ich nazwa mówi, powstają z surowców mineralnych.

O ich dokładny skład zapytaliśmy eksperta z polskiego oddziału holenderskiej firmy Elastolith, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości mineralnych płytek klinkierowych: Nasze płytki powstają z wyselekcjonowanych mieszanek piasków kwarcowych, stanowiących 93% ich zawartości i łączonych ze sobą przy użyciu najwyższej jakości żywic.

A czemu płytki Elastolith zawdzięczają swoje niepowtarzalne walory estetyczne?

Sekret tkwi nie tylko w wysokiej jakości materiałach pochodzenia naturalnego. Nasze płytki są wykańczane ręcznie, a zatem każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju. Piękny ceglany kolor oraz inne odcienie dostępne w ofercie Elastolith uzyskiwane są natomiast poprzez barwienie surowej masy pigmentami, powstającymi na bazie tlenków żelaza. Na koniec masa zabezpieczana jest przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV, dzięki czemu płytki zachowują swoją formę i kolor przez długie lata – tłumaczy nasz rozmówca.

Zalety mineralnych płytek klinkierowych

Płytki klinkierowe, oprócz niepodważalnych względów estetycznych, stanowią świetne rozwiązanie ze względów praktycznych. Posiadają one wiele zalet, które gwarantują ich trwałość. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:

  • wspomniany wyżej naturalny, wysokiej jakości skład,
  • mrozoodporność,
  • paroprzepuszczalność,
  • niską nasiąkliwość – ok. 3% (co w praktyce umożliwia czyszczenie płytek nawet przy pomocy myjek ciśnieniowych).

Ponadto ogromną zaletą mineralnych płytek klinkierowych jest ich łatwy montaż. Nie wymaga on użycia specjalistycznych narzędzi oraz z powodzeniem może być przeprowadzony przez każdego z nas. Wystarczy bowiem podstawowa wiedza z zakresu majsterkowania, by w kilku prostych  krokach samodzielnie stworzyć niezapomnianą aranżację.