17 lutego 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Ile miejsca przeznaczyć na zbiornik LPG?

Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym, musimy liczyć się z wykonaniem na działce kompletnej instalacji ze zbiornikiem. To w nim magazynowany będzie zapas paliwa. Ile miejsca potrzebujemy na zbiornik gazu oraz jak wybrać odpowiednie miejsce na jego lokalizację? Czy zbiornik powinien znajdować się w zagłębieniu, czy odwrotnie – na powierzchni terenu?

Instalacja bez pozwolenia na budowę

Właściciele domów jednorodzinnych, które znajdują się w rejonach, gdzie nie ma sieci gazu ziemnego, chętnie decydują się na ogrzewanie gazem ze zbiornika. Założenie tego rodzaju instalacji nie wymaga obecnie na pozwolenie na budowę, co upraszcza wykonanie projektu oraz montaż poszczególnych elementów. Ogrzewanie gazowe, elektryczne, czy ogrzewanie olejem opałowym określa się jako ogrzewanie nowoczesne. Może być bezobsługowe, co czyni je znacznie wygodniejszym od ogrzewania za pomocą węgla kamiennego czy koksu.

Propan i butan

Gazy płynne, które najczęściej wykorzystuje się w Polsce do ogrzewania to propan i butan. To produkty rafinacji ropy naftowej lub tzw. separacji gazu ziemnego. W przeciwieństwie do oleju opałowego, gaz nie zawiera siarki, a więc nie tworzy związków chemicznych, które z czasem mogą niszczyć kominy – dowiadujemy się w rozlewni gazu Gal-Gaz z Galewic. W butlach z gazem płynnym, który używany jest wewnątrz pomieszczeń – przede wszystkim w kuchniach – zazwyczaj znajduje się mieszanka propanu i butanu. W zbiornikach, które znajdują się na zewnątrz domu, czasem znajduje się czysty propan. Propan-butan jest jednak paliwem tańszym i jak określają dystrybutorzy, ma wyższą wartość opałową niż inne źródła energii.

Zbiornik na gaz płynny

Zbiornika przede wszystkim nie należy umieszczać w zagłębieniu terenu. Zbiornik z gazem płynnym nie może być w odległości mniejszej niż 5 m od studzienki lub wpustu kanalizacyjnego. W razie awarii i wycieku gaz mógłby się w nich gromadzić. W pobliżu nie można oczywiście umieszczać żadnych urządzeń elektrycznych oraz łatwopalnych materiałów. Ze względów bezpieczeństwa, nie powinno się obok parkować samochodów. Zbiornik najlepiej jest ogrodzić – bramę zamykamy na klucz, by zabezpieczyć teren przed dostępem osób postronnych. Według zapisu warunków technicznych odległość zbiornika od budynku mieszkalnego powinna wynosić minimum 3 metry. Należy pamiętać, że gaz dostarczany jest do domu stosunkowo dużymi i ciężkimi samochodami. Powinniśmy wziąć to pod uwagę, planując teren wokół zbiornika.

Tagi: , ,