7 lutego 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Metody i zalety termomodernizacji domów

Termomodernizacja to w największym skrócie proces mający na celu poprawę warunków cieplnych panujących w danym budynku, a w związku z tym również obniżenie kosztów jego ogrzewania. Korzyści płynących z przeprowadzenia termomodernizacji jest jednak więcej, a jej samej dokonać można na wiele różnych sposobów. Jakich? O tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

Termomodernizacja przebiegać może zasadniczo w dwóch obszarach. Pierwszy polega na zwiększeniu efektywności instalacji grzewczej w budynku, drugi zaś związany jest z ograniczeniem strat ciepła. Przed przystąpieniem do termomodernizacji dobrze jest zlecić tzw. audyt energetyczny, dzięki czemu dowiemy się, na których rozwiązaniach należy skupić się w pierwszej kolejności, aby osiągnąć zadowalający rezultat.

Nie trzeba bowiem wprowadzać wszystkich możliwych usprawnień jednocześnie, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku ograniczonego budżetu. Warto tutaj nadmienić, że na termomodernizację domu można uzyskać dofinansowanie (w tym zaś przypadku wstępny audyt energetyczny to konieczność).

Metody

Jeśli chodzi o samo ogrzewanie budynku, termomodernizacja polegać może na wymianie źródła ciepła na bardziej nowoczesne lub wprowadzeniu rozwiązań zwiększających wydajność istniejącego już kotła. Oprócz tego w ramach termomodernizacji można zaizolować odkryte przewody c.o. oraz c.w.u., a także zainstalować pompę ciepła czy kolektor słoneczny.

Ograniczenie strat ciepła uzyskuje się natomiast w drodze docieplenia dachu, ścian zewnętrznych i podłogi na gruncie (albo stropu nad nieogrzewaną piwnicą), jak również poprzez wymianę starych, nieszczelnych okien i drzwi na nowe. – Mimo zastosowania wysokiej jakości warstw izolacyjnych ciepło wciąż może jeszcze uciekać przez spotykany powszechnie, ale nieefektywny system wentylacji grawitacyjnej – zwraca uwagę przedstawiciel firmy budowlanej TSG z Lublińca. Termomodernizacja obejmuje też więc często jego wymianę na system wentylacji mechanicznej, najlepiej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacja). Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania przy okazji podnosi się jakość powietrza we wnętrzach, co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców domu.

Zalety

Wśród innych korzyści płynących z termomodernizacji na pierwszy plan wysuwa się obniżenie rachunków za ogrzewanie – koszty mogą zmniejszyć się nawet o połowę. Poza tym pomieszczenia po prostu łatwiej dogrzać, a brak zimnych ścian i podłóg zwyczajnie zwiększa komfort przebywania w budynku. Jego ocieplenie wiąże się z kolei z odnowieniem elewacji, dzięki czemu dom wygląda atrakcyjniej, a jego wartość rośnie. Na koniec warto wspomnieć też o tym, że modernizacja systemu grzewczego i redukcja zapotrzebowania na paliwo wpływa na ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, szkodliwych pyłów i innych substancji mających negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzkie.