podlewanie trawy
14 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Metody nawadniania ogrodów

Nie ulega wątpliwości, że każdy właściciel posesji marzy o posiadaniu pięknego, bujnego oraz gęstego ogrodu. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie tylko trawnik, ale również kwiaty zaczynają wysuszać się lub gnić. Dlatego też, aby zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu, a tym samym zadbać o estetyczny wygląd całej posesji, konieczna jest prawidłowo dopasowana metoda nawadniania ogrodu. Zobacz, jakie istnieją sposoby nawadniania roślin.

Jak prawidłowo nawadniać ogród?

Nawadnianie ogrodów to czynność, która musi być przeprowadzana regularnie. Dostarczenie wody musi być także dopasowane nie tylko do warunków pogodowych panujących na zewnątrz, ale również do typu rośliny, ponieważ każda może wymagać innej ilości wody.

Jeśli chodzi o łąki kwietne, nawadnianie przede wszystkim istotne jest na samym początku, ponieważ wtedy nasiona roślin mają szansę wykiełkować o wiele szybciej. Natomiast w odniesieniu do trawnika, cała procedura zaopatrzenia gleby w wodę powinna być wykonywana około 2 do 3 razy w tygodniu. – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ogród A-Z w Międzychodzie.

Zalecane jest, aby podlewanie roślin i trawnika było przeprowadzane rano, ponieważ wtedy wilgoć wnika głęboko w korzenie roślin, a tym samym są one prawidłowo nawodnione na cały dzień. W zależności od własnych preferencji nawadnianie może odbywać się zarówno za pomocą konewki, jak i węża ogrodowego, niemniej jednak taka metoda nie pozwala na właściwe odmierzenie wody wymaganej przez konkretne rośliny.

Jak działają automatyczne systemy nawadniania ogrodów?

Automatyczny system nawadniania ogrodów to bardzo często wybierana metoda, która cieszy się popularnością, głównie ze względu na to, że znacznie ułatwia prace ogrodowe. Tego typu system składa się z przewodów, którymi płynie woda oraz ze zraszaczy, które zależnie od rodzaju, mogą być zainstalowanie w ziemi, a także mogą być zamontowane na sztywnej rurce umieszczanej zazwyczaj wśród roślin i kwiatów. Jeśli chodzi o obsługę automatycznego systemu nawadniania ogrodów, polega ona wyłącznie na ustaleniu określonej pory, miejsca oraz ilości wody, która ma być przeznaczona na nawodnienie konkretnego ogrodu.

Warto podkreślić, że przy instalacji tego typu systemu szczególnie istotne jest odpowiednie rozstawienie jego elementów, tak, aby miały one możliwość dostarczenia wody w każdy zakątek posesji. Dzięki właściwemu rozplanowaniu automatyczny system nawadniania zapewni roślinom i trawnikowi optymalne warunki wzrostu, a co za tym idzie, zagwarantuje otrzymanie obfitej i rozmaitej roślinności oraz estetycznego wyglądu całej posesji.