Konserwacja i malowanie dachu
21 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Metody i znaczenie konserwacji konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe są bardzo często szkieletem dużych hal. Dlatego niezwykle istotne jest, aby ich stan był regularnie kontrolowany. Metalowe elementy mogą być podatne na korozję, przed którą należy je odpowiednio chronić. Takie konstrukcje są także narażone na inne zagrożenia, np.  gromadzenie się wody oraz przegrzanie. Dbać trzeba również o dobre zabezpieczenie dachów przed rdzą – w tym przypadku najlepsze będzie ich malowanie i oczyszczanie.

Jak zabezpieczać konstrukcje stalowe?

Ochrona konstrukcji stalowych zaczyna się w zasadzie już na etapie ich wyboru. Jakość materiałów oraz kształt części i sposób ich łączenia to kwestie, które mają wpływ na późniejszy stan metalowych elementów. Warto dobrać je tak, aby były one jak najbardziej odporne na niekorzystne i zmienne warunki atmosferyczne.

Kolejna kwestia, która wiąże się z działaniami profilaktycznymi, to regularna kontrola tego, w jakiej kondycji są stalowe części konstrukcyjne. Pozwala ona w porę wykryć nawet niewielkie niepożądane zmiany i dzięki temu można w porę zainterweniować. Jednak w momencie, gdy ognisko rdzy już się pojawi, trzeba przejść do działania. Pomocne są anodowe lub katodowe środki chemiczne, zwane inhibitorami korozji. Warstwa ochronna, która tworzy się dzięki ich zastosowaniu, sprawia, że dalsze rdzewienie już nie postępuje. Preparaty te nie mają niestety wpływu na wcześniej powstałe zmiany korozyjne. Najczęściej stosowane są profesjonalne farby do metalu, lakiery i tworzywa sztuczne, które zapobiegają powstawaniu rdzy na stalowych konstrukcjach. Najpopularniejszymi preparatami do konserwacji są jednoskładnikowe farby alkidowe – ich bardzo silne właściwości antykorozyjne sprawiają, że nie trzeba martwić się o powstawanie rdzy. Oprócz tego szybko schną, co też nie jest bez znaczenia dla sprawnego i względnie szybkiego malowania.

Kto maluje i zabezpiecza dachy przed korozją?

Malowanie i konserwowanie konstrukcji stalowych warto zlecić specjalistom. Na terenie Katowic i Śląska takie usługi realizuje m.in. firma Zbigniewa Dębskiego. Renowacja i malowanie dachów, a także zabezpieczanie antykorozyjne połaci dachowej to gwarancja dobrego stanu elementów metalowych i stalowych. Dzięki dobrze wykonanym pracom będą one odporne na rdzę nawet przez kilkanaście lat. Konserwacja dachu jest niezbędna, ponieważ dzięki niej ta część domu wygląda estetycznie, co jest bardzo ważną kwestią, ale także zapewnia bezpieczeństwo i stabilność, gdy rdza nie ma dostępu do dachu i jest on odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Warto więc powierzyć to zadanie fachowcom i zabezpieczyć konstrukcję raz na kilka lat.