zbiornik na deszczówkę
18 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Metody gromadzenia i wykorzystywania deszczówki

Chociaż aż 70% powierzchni Ziemi pokrywa woda, zasoby tej nadającej się do picia są ograniczone i wciąż się kurczą. Właśnie dlatego tak ważne jest oszczędzanie czystej wody pitnej i z tej samej przyczyny jej ceny ciągle rosną. Zatem ochrona środowiska oraz oszczędność to najważniejsze powody, dla których warto wziąć pod uwagę możliwość gromadzenia wody opadowej i wykorzystania jej w gospodarstwie domowym.

Woda pochodząca ze studni i wodociągów, a więc ta, która płynie z naszych kranów, jest bardzo czysta, dzięki czemu nadaje się do bezpiecznego spożycia. W Polsce wciąż powszechne jest wykorzystywanie wody pitnej również do celów gospodarczych i przemysłowych, jednak powoli odchodzi się od takiego postępowania. Jak powiedzieliśmy już we wstępie, w niektórych sytuacjach zdecydowanie bardziej opłacalne, a jednocześnie proekologiczne jest sięganie po wodę surową, a konkretnie po łatwo dostępną deszczówkę.

Jak gromadzić wodę opadową?

Zbieranie wody deszczowej nie jest zadaniem trudnym, wymaga jednak stosowania odpowiednich zbiorników. Chcąc w pełni wykorzystać potencjał opadów, warto zainwestować w profesjonalny zbiornik na deszczówkę, do którego spływać będzie woda z dachu lub tarasu. Zbiorniki podziemne o dużych pojemnościach pozwalają tworzyć nowoczesne systemy, dostarczające darmowej wody do podlewania ogrodu, mycia samochodu, a nawet wspierania domowej sieci kanalizacyjnej. Deszczówkę można bowiem wykorzystać nie tylko do podlewania roślin i prac porządkowych na podwórku, ale również do spłukiwania toalety, prania i wielu innych celów.

Jak wykorzystać wodę deszczową?

O możliwości wykorzystania zgromadzonej wody deszczowej decyduje jej jakość, tę zaś warunkuje kilka podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj pokrycia dachu, z którego spływa woda; drugim materiał, z którego wykonano zbiornik, jego szczelność i zastosowanie filtrów, zabezpieczających przed przedostawaniem się do wody zanieczyszczeń. I choć nawet najlepsza woda opadowa nie nadaje się do picia, sposobów na jej spożytkowanie jest naprawdę wiele – przekonuje nasz rozmówca z firmy Bio Eden.

Deszczówka to najlepszy rodzaj wody do podlewania roślin, zarówno ogrodowych, jak i tych uprawianych w doniczkach, ponieważ jej skład sprzyja wegetacji. Co ważne, możemy z niej korzystać do podlewania trawników nawet w najtrudniejszych okresach suszy, kiedy zakazane jest używanie w tym celu wody z wodociągów. Doskonale nadaje się również do mycia pojazdów oraz porządków w domu i na podwórku. Możemy bezpiecznie używać jej nawet do mycia podłóg i okien. Ponieważ woda deszczowa jest miękka, warto używać jej do prania, zwłaszcza delikatnych tkanin. Pomysł montażu systemu zagospodarowania wody deszczowej dobrze jest rozważyć już na etapie budowy domu. W tym momencie najłatwiej będzie podłączyć go do domowej sieci wodociągowej, gdzie może zasilać spłuczki toaletowe. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 40 litrów wody dziennie (na osobę), a więc w ogólnym rozliczeniu przynosi bardzo duże oszczędności dla domowego budżetu.