10 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Meble na wymiar czy gotowe zestawy – które rozwiązanie wybrać?

Urządzając mieszkanie, niejednokrotnie stawać będziemy przed prawdziwymi dylematami. Wybór właściwych rozwiązań jest o tyle trudny, że musimy brać pod uwagę względy estetyczne i praktyczne, jak również pamiętać o trwałości oraz cenie. Planując zakup mebli kuchennych, bądź tych do salonu, czeka na nas nie lada wyzwanie: lepiej skorzystać z gotowych zestawów, a może udać się do stolarza po produkt na wymiar?

Mieszkanie powinno być przede wszystkim wygodne – z tym zgodzą się wszyscy. Nawet w wyjątkowo małą przestrzeń, jesteśmy w stanie wkomponować zaskakująco funkcjonalne szafki i półki. Jak tego dokonać? Jakie alternatywy wchodzą w grę? Czy meble na wymiar są rzeczywiście kosztowne? Przed przystąpieniem do działania, wypada poznać wszystkie możliwości, wraz z szeregiem ich zalet i wad. Postaramy się opisać najpopularniejsze opcje, dając przy tym kilka wskazówek, dzięki którym możliwe będzie podjęcie lepszej decyzji.

Gotowe zestawy

Mając do dyspozycji niewielki budżet, naszą uwagę na pewno skierujemy na ofertę salonów meblowych i supermarketów. To właśnie tam, od ręki, dostaniemy poprawnie zaprojektowane komplety, charakteryzujące się przyzwoitą jakością wykonania. Najczęściej będą dostępne w różnych odcieniach, a ich złożeniem i demontażem bez problemu zajmiemy się sami, co ma nie małe znaczenie w razie późniejszej przeprowadzki.

Stosunkowo niewielki wybór to wada gotowych rozwiązań – personalizacja jest tutaj ograniczona do minimum. Materiały, z których zrobione są obudowy i fronty zazwyczaj nie zadowolą nas w pełni. Same zaś konstrukcje posiadają najczęściej, niezmienną od lat formę, która niczym nas nie zaskoczy. Zestawy, na dodatek, występują wyłącznie w ściśle określonych wymiarach, co oznacza, że sprawdzą się jedynie w sporych i ustawnych wnętrzach. Dlatego też wszystkie niestandardowe pomieszczenia potrzebować będą czegoś innego, wariantów, których nie sposób znaleźć w katalogu sieciówki.

Meble na wymiar

Rozwiązania „szyte na miarę” to czasem jedyne wyjście – niewielki przedpokój, czy też nieforemna kuchnia wymagają specjalnego podejścia. Jednak również właściciele dużych domów, wolą współpracować ze stolarzem, który doskonale rozumie ich nietypowe potrzeby i wyczucie stylu. Ludzie, ceniący oryginalność i precyzję wykonania, bez wątpienia zdecydują się na meble tworzone specjalnie dla nich. Niezależnie od przyczyn, dla których wybierzemy tę opcję, cały proces powinniśmy rozpocząć od znalezienia rzetelnej pracowni. Osobom ze Śląska wypada polecić firmę Dawida Sławickiego, którego wysokiej klasy realizacje, znaleźć można w wielu ciekawych wnętrzach.

W meblach projektowanych wraz z ekspertem nic nie jest przypadkowe. Tylko takie podejście da nam pełną satysfakcję – w końcu otrzymany produkt jedyny w swoim rodzaju. Dyskretnie zabudowane sprzęty AGD, pojemne półki narożne, wymyślne mechanizmy zamykania drzwiczek – to tylko niektóre z korzyści opisywanego rozwiązania.

Praca wykonywana na zamówienie musi odpowiednio kosztować. Pamiętajmy jednak, że w cenę zawsze wliczony jest profesjonalny montaż, co jest niewątpliwie ogromną zaletą. Dodatkowo doświadczony rzemieślnik na naszą prośbę dobierze optymalny materiał – bardzo wytrzymały, a jednakowo nierujnujący portfela. Nie jest więc regułą, że meble przygotowane pod wymiar, okażą się sporo droższe od ich sklepowych odpowiedników.

Systemy modułowe

Na koniec, warto wspomnieć o cieszących się ostatnio sporym zainteresowaniem systemach modułowych, plasujących się gdzieś pomiędzy dwoma wcześniej opisanymi opcjami. Rozwiązania te składają się z gotowych segmentów, spośród których – biorąc pod uwagę funkcjonalność i wymiary – wybieramy te najlepiej nam odpowiadające. Tak wyselekcjonowane komponenty możemy później dowolnie łączyć, dzięki czemu stworzymy praktyczny i całkiem nieźle wyglądający zestaw.