meble kuchenne na wymiar
10 października 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Meble kuchenne na wymiar czy gotowe – jakie wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w meble na wymiar, czy też korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór mebli gotowych. Aby rozstrzygnąć tę kwestię, trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty. Znaczenie będą mieć przede wszystkim: wymiary pomieszczenia, możliwości finansowe, potrzeby i indywidualne preferencje klienta.  Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Zalety mebli na wymiar

Niewątpliwie największą korzyścią płynącą z wyboru mebli na zamówienie jest możliwość ich samodzielnego zaprojektowania. Dzięki temu meble będą pasować do indywidualnych potrzeb klienta, a wszystkie sprzęty kuchenne znajdą się w zasięgu ręki. Meble na wymiar gwarantują również zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób, aby nie pozostawić zbyt dużo wolnego miejsca lub też odwrotnie – nie zagracić kuchni niepotrzebnymi rzeczami. Samodzielna aranżacja mebli powoduje, że mogą być idealnie dopasowane do wystroju i wymiarów kuchni.

Oprócz tego zamówione meble wykonane są z wysokiej jakości materiałów, a więc zapewniają klientowi długotrwałe użytkowanie. Przykładem dobrego jakościowo materiału jest  akryl. Dlaczego?

Jak tłumaczy ekspert z firmy Artex:

Akryl ma bardzo dobre właściwości – wytrzymuje wysoką temperaturę, dzięki czemu można go bez obaw montować przy płycie gazowej lub piekarniku. Działa to też w drugą stronę, ponieważ akryl odporny jest także na wilgoć, więc bez obaw możemy zastosować go nawet w łazienkach. Atutem akrylu jest też to, że nawet po kilku latach użytkowania nie zmienia swojego koloru pod wpływem, np. promieni słonecznych, jak ma to miejsce w przypadku frontów lakierowanych, czy też foliowanych, które żółkną. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że akryl posiada w swojej strukturze jony srebra, które działają antybakteryjnie, co jest idealne w zastosowaniu w kuchni, gdzie mamy kontakt z żywnością. Bogata kolorystyka jednobarwna, drewnopodobna, czy też fantazyjna idealnie wpasuje się w praktycznie każdą przestrzeń.

Meble gotowe – czy warto na nie postawić?

Niewątpliwie meble gotowe są zdecydowanie tańsze niż meble na zamówienie. Przed zakupem możemy je dokładnie obejrzeć, a nie jedynie domyślać się, jak będą wyglądać po zamówieniu.  Ponadto czas oczekiwania na meble gotowe jest krótszy. W przypadku mebli na wymiar wynosi on 6 ­­­– 8 tygodni, a meble gotowe często możemy otrzymać na drugi dzień lub po kilku dniach.

Jednak meble gotowe mają też swoje wady. Niższa cena często jest spowodowana słabej jakości materiałami produkcyjnymi. Istnieje więc ryzyko, że meble przy intensywnym użytkowaniu szybko stracą walory estetyczne i funkcjonalne. Konieczna stanie się częsta wymiana, co automatycznie generuje dodatkowy koszt.

Meble gotowe a meble na wymiar – porównanie

Meble kuchenne na wymiar to z pewnością kosztowna inwestycja, ale jednocześnie inwestycja gwarantująca jakość i wygodę. Nie tylko można samodzielnie wybrać ich proporcje i wymiary, ale też dobrać wzór do wystroju wnętrza. Meble na wymiar mogą być wykonane zarówno w sposób tradycyjny, jak i nowoczesny. Dzięki temu będą pasować do wnętrza każdej kuchni. Projekt mebli jest wykonany zgodnie z życzeniami klienta, a więc to klient wybiera wzór, styl, kolorystykę i materiał produkcyjny.

Meble gotowe będą pasować do kuchni dużej i przestronnej. Natomiast mogą stanowić problem, kiedy w pomieszczeniu ilość miejsca jest ograniczona. Często okazują się zbyt duże, nieproporcjonalne do rozmiarów kuchni. Wybór mebli nie jest w pełni zależny od klienta. Klient może jedynie dobrać wzór i kolor, który akurat jest dostępny w sklepie.