28 lutego 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Meble indyskie – kolonialne antyki. Czy warto?

Chyba każdy z nas marzył choć raz o jakimś meblu, którym można się pochwalić, który pięknie wygląda i przyciąga uwagę. Takie właśnie są antyki. Czy starsze meble po renowacji to dobry wybór? A może warto przyjrzeć się wyjątkowo solidnym antykom indyjskim po renowacji? Rozważmy zalety mebli indyjskich oraz możliwości nabycia antyków z Półwyspu Indyjskiego.

Zalety mebli kolonialnych

Meble kolonialne, inaczej meble indyjskie, to zderzenie europejskiej funkcjonalności z indyjskimi materiałami i najważniejsze – stylem. Są wytwarzane na Półwyspie Indyjskim rękami tamtejszych rzemieślników. Meble te zwane są kolonialnymi, ponieważ powstały przez to, że miejscowa ludność zaczęła odtwarzać meble, które widziała u kolonizatorów z Europy. W ten sposób powstała nowa jakość w świecie urządzania wnętrz, ponieważ Europejczycy zaczęli zwozić wyroby do domów i sprzedawać je.

Meble kolonialne mają wiele zalet. Najważniejsza jest ich trwałość. Gęstość i wytrzymałość drewna egzotycznego zostawia daleko w tyle europejskie gatunki. Drewno takie jak np. akacja indyjska nie wchłania wody, a więc nie wypacza się. Meble z niego wykonane mogą być używane np. w kuchniach i łazienkach bez obawy o kształt i niszczenie. Kolejną zaletą mebli indyjskich jest ich niepowtarzalność, która wynika z zachowania tradycyjnych ręcznych metod obróbki.

Czy warto inwestować w indyjskie antyki?

Nie da się ukryć, że indyjskie meble nie należą do najtańszych, jednak za tą ceną idą takie cechy, jak: wysoka jakość, ogromna trwałość i unikatowość. Drogie materiały, ręczna robota, a wreszcie sprowadzenie wyrobu do naszego kraju – to musi kosztować. Jeszcze cenniejsze są kolonialne antyki.

Meble kolonialne starzeją się powoli i bardzo pięknie. Ponieważ często nawiązują stylem do minionych epok, mogą wyglądać na starsze, niż w rzeczywistości są. Z uwagi na ogromną odporność drewna egzotycznego meble powstałe przed laty na Półwyspie Indyjskim niszczeją bardzo powoli, co oznacza, że będą w lepszym stanie, niż europejscy „rówieśnicy”. To wszystko sprawia, że antyki kolonialne mogą okazać się dobrą inwestycją. Przykładem mogą tu być indyjskie kolonialne drzwi antyczne. Zarówno meble indyjskie po renowacji, jak i zupełnie nowe można znaleźć na www.mebleramadan.pl.