6 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Meble i ich rola w aranżacji wnętrz

Aranżację każdego wnętrza zaczyna się od odpowiedniego dobrania podłóg i koloru ścian. Meble dopasowuje się do tła, a następnie do nich dobiera się dodatki. Najważniejsza jest jednak funkcjonalność i to od niej powinno zależeć, na jakiego rodzaju meble się zdecydujemy. Dopiero wtedy, gdy dokładnie określimy swoje potrzeby, można skupić się na wybranej aranżacji.

Wybór mebli zależy od wielu czynników

Rodzaj mebli nadaje pomieszczeniom wybraną funkcję. Kanapa i stolik kawowy tworzą zupełnie inny klimat niż biurko i regał z książkami. Poszczególne pokoje mogą znacznie się od siebie różnić kształtem, wielkością czy nasileniem światła słonecznego. Jeśli dodamy do tego inne kolory ścian, może okazać się, że w jednym mieszkaniu potrzebne są meble w kilku kolorach i stylach. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z kontrastami. Elementem wspólnym ma być podłoga, która – niezależnie od użytego materiału – powinna pozostać w wybranym odcieniu. Natomiast o wykończeniu danego pomieszczenia decydują odpowiednio dobrane dodatki, które mogą sprawić, że meble w takim samym stylu przy różnym kolorze ścian będą zupełnie inaczej się prezentować.

Meble w małych i dużych pomieszczeniach

Zupełnie inne meble dobiera się do małych pomieszczeń niż do dużych. Jak tłumaczy specjalista z firmy produkującej meble mTm-LD:

Przy mniejszym salonie lepsze są niskie meble o podobnej wysokości, ponieważ wpłyną one na optyczne powiększenie pomieszczenia. Do tego przestrzeń sprawia wrażenie uporządkowanej. Poruszanie się jest łatwe, a dostęp do każdej części pozostaje bezproblemowy.

Jest to również wygodne rozwiązanie ze względu na możliwość szybkiego dostosowania salonu do rozmaitych potrzeb. W razie wizyty gości wystarczy odpowiednie ustawienie poszczególnych elementów. Meble wielkogabarytowe oczywiście sprawdzają się w większych przestrzeniach. Ich główną zaletą jest pojemność, natomiast zbyt częste przesuwanie ich z kąta w kąt nie ma sensu. Wielkość danego mebla i jego ustawienie musi współgrać z określonymi potrzebami.

Funkcjonalna sypialnia

Sypialnia przede wszystkim pełni funkcję relaksacyjną, dlatego jej wystrój powinien wprawiać w dobry nastrój. Małe sypialnie wymagają jasnych barw. Kolory ciemne mogą dać efekt przytłoczenia, dlatego lepiej sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Obok odpowiednio dobranego łóżka godne polecenia są szafki nocne. Można na nich umieścić lampkę, a przy okazji chować w nich książki i inne rzeczy. Sypialnie w blokach często są na tyle małe, że nie można wstawić w nich komody czy regału, dlatego nad łóżkiem można zamontować półki. Im mniejsze pomieszczenia, tym bardziej trzeba starać się o uzyskanie odpowiedniej funkcjonalności. Umeblowanie nietypowych przestrzeni może wymagać zamówienia mebli na wymiar. Jest to także odpowiednie rozwiązanie w przypadku oryginalnych, designerskich pomysłów.