Pergola tarasowa
3 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Markizy i pergole jako rozwiązanie dla balkonów oraz tarasów

Markizy i pergole to praktyczne zadaszenia, które oprócz ochrony przed słońcem zapewniają także osłonę przed deszczem i wiatrem. Warto jednak wybrać odpowiednie do warunków atmosferycznych rozwiązanie. Różne rodzaje osłon tarasowych można dopasować zarówno do konstrukcji pionowych, jak i poziomych oraz skośnych. Markizy i pergole mogą znacznie poprawić komfort użytkowania balkonów i tarasów, zwłaszcza w upalne, letnie dni.

Czym różni się markiza od pergoli?

Markizy to osłony przeciwdeszczowe i przeciwsłoneczne, występujące w różnych rozmiarach. Powierzchnię bardzo dużego tarasu osłoni markiza tarasowa, a na balkonie idealnie sprawdzi się markiza balkonowa. Markizy zajmują niewiele miejsca, a całość konstrukcji po złożeniu mieści się w specjalnej kasecie aluminiowej. Zaletą markiz jest możliwość regulowania kąta ich nachylenia oraz dodatkowe wyposażenie w postaci automatycznego sterowania czy też czujnika wiatru.

Pergole to konstrukcje aluminiowe z dachem pokrytym tkaniną nieprzepuszczającą wody. Ustawia się je przy ścianie budynku lub w dowolnym miejscu w ogrodzie. Stanowią niezależną budowlę i zapewniają dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Pergole mają możliwość rozwinięcia poszycia także na ścianę frontową, co zapewnia prywatność i osłania przed nisko świecącym słońcem. Pergola w formie niezależnego pawilonu świetnie sprawdza się jako zadaszenie strefy relaksu w ogrodzie. Współczesne pergole, jakie oferuje firma DomLux z Ostrowca Świętokrzyskiego, obsługuje się za pomocą sprężyny lub napędu elektrycznego. Pergole z Ostrowca Świętokrzyskiego dostępne są w bogatej kolorystyce – klienci mogą wybierać z ponad 200 kolorów konstrukcji.

Pergola czy markiza? Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się na zadaszenie balkonu i tarasu?

Rodzaj osłony powinien być ściśle dopasowany do powierzchni, jaką chcemy zadaszyć. W przypadku niewielkich balkonów najlepszym rozwiązaniem są markizy, które dzięki kasetonowej konstrukcji nie szpecą estetyki budynku. Z kolei na zadaszenia tarasów przed domem idealnie sprawdzają się nowoczesne pergole, które można dopasować do stylu wykończenia elewacji. Mocna konstrukcja sprawia, że pergole dobrze sobie radzą nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Co więcej, stanowią ciekawy element architektoniczny, urozmaicający bryłę budynku. Osłony balkonowe powstają z mocnych tkanin markizowych przystosowanych do zastosowań zewnętrznych. Stanowią dobrą osłonę przed promieniowaniem UV, przenikaniem ciepła i wnikaniem wody.