14 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Markiza na balkonie – czy to dobry pomysł?

Balkony bez względu na to, czy położone są na niskich, czy wysokich kondygnacjach, wymagają odpowiednio dobranej osłony. Po pierwsze, aby wieczorową porą zapewnić sobie prywatność, a po drugie, aby ograniczyć ilość promieni słonecznych wpadających przez ich szyby do wnętrza. Czy markiza w takim razie to dobry wybór na balkon?

Czym są markizy? 

Markizy to elementy, które od lat cieszą się dużą popularnością na balkonach i tarasach. Zbudowane są one z materiału, mającego za zadanie ochronić powierzchnie balkonów przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Montowane są na elewacji budynku, nad powierzchnią balkonów. Dostępne są na rynku w wielu różnych kolorach i wymiarach, dzięki temu ich dopasowanie do indywidualnych upodobań nie stanowi problemu. Ze względu na sposób montażu wyróżnia się markizy montowane:

  • w kasecie, które chronią jej materiał przed zniszczeniem i zabrudzeniem,
  • w półkasecie, która sprawia, że markiza po zwolnieniu pozostaje wciąż widoczna,
  • bez kasety, będące najtańszą opcją, ale i najtrudniejszą w utrzymaniu w należytej czystości,
  • bocznie, w kasetach ulokowanych pionowo na ścianach, stosowane najczęściej na małych balkonach.

Jakie zalety mają markizy montowane na oknach balkonowych? 

Bez względu na wybrany rodzaj montażu, kolor i materiał, markizy balkonowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim cechują się wyjątkową trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Dodatkowo są niezwykle proste w obsłudze, a także pozwalają na zmianę zacienionego obszaru wraz z wędrującym słońcem. Warto także wiedzieć, że markizy balkonowe, nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi, zapewniając przyjemny cień w upalne dni, ale także pozwalają przebywać na zewnątrz podczas deszczu, stając się swoistego rodzaju parasolem ochraniającym użytkowników.

Nowoczesne markizy sterowane elektrycznie

Popularność markiz balkonowych sprawiła, że na rynku znaleźć można także jej modele nie tylko sterowane ręcznie, ale i w pełni elektrycznie. O szczegóły tego typu produktów zapytaliśmy więc specjalistę z firmy Technicolor s.c. Marcin Rosiak Marcin Lisiecki posiadającej markizy balkonowe w swojej ofercie.

Klasyczne markizy balkonowe sterowane są za pomocą ręcznych korbek, najczęściej mocowanych po ich bocznej stronie. Nowoczesne modele wyposażone są jednak coraz częściej w napęd elektryczny, który pozwala o wiele łatwiej korzystać tej z osłony przeciwsłonecznej. Dodatkowo taki napęd umożliwia także na rozbudowanie jego funkcji na przykład o czujniki pogodowe, które automatycznie będą sterować markizą, dopasowując ją do warunków atmosferycznych, rozwijając w sytuacji dużego nasłonecznienia i zwijając w trakcie ulewy czy silnych podmuchów wiatru, które mógłby uszkodzić materiał oraz stelaż.

Podsumowują markizy balkonowe to wygodne, estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które w przeciwieństwie do innych konstrukcji zaciemniających zapewnia ochronę nie tylko przed promieniami słońca, ale i opadami atmosferycznymi.