malowanie farbą wewnętrzną
18 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Malowanie ścian dla początkujących. Zasady postępowania

Malowanie ścian to całkiem przyjemna czynność, którą wykonuje się w końcowej fazie remontu. Nie trzeba do tego zatrudniać specjalistów. Po przyswojeniu kilku istotnych zasad bez problemu pomalujesz wnętrza i z pewnością unikniesz błędów nowicjusza. Od czego zacząć? W jakie narzędzia się wyposażyć? Jak wygląda to krok po kroku? Dowiesz się z naszego poradnika.

Przygotowanie do malowania

Etap początkowy, czyli przygotowanie wnętrza, jest niemal tak samo ważny jak właściwe malowanie.  Musisz odpowiednio zabezpieczyć sprzęty i meble, a także podłogę, elementy na oknach, osprzęt elektryczny i inne widoczne detale. Niektórzy decydują się nawet na zdemontowanie grzejnika.

Jeśli chodzi o ochronę wyposażenia domowego, najlepiej sprawdza się zwykła folia malarska. Jej zakup to nie jest duży koszt. Najlepiej zadbać o tymczasowe podklejenie jej taśmą malarską.

Rekomendowane narzędzia malarskie

Czy malowanie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi? Niekoniecznie. Tak naprawdę stosunkowo największym wydatkiem będzie farba. Tymczasem repertuar niezbędnych narzędzi jest naprawdę skromny. Co więcej, raz użyty sprzęt nadaje się do wykorzystania podczas przyszłych remontów.

Warto zaopatrzyć się w:

  • wałek malarski,
  • kuwetę malarską (do wylewania pożądanej ilości farby i jej rozprowadzania na wałku),
  • teleskop (w przypadku, gdy planujesz także malowanie sufitu),
  • pędzle (do malowania trudno dostępnych, niewielkich powierzchni, np. przy listwach).

Przygotowanie ściany do malowania

Efekt końcowy malowania w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak przygotowane będzie podłoże. Ściany muszą mieć idealną kondycję, choć oczywiście nie zawsze tak jest.  Przede wszystkim warto oczyścić powierzchnię ścian z kurzu i brudu – wyjaśnia ekspert z firmy SAWO-MET.

Ślady po gwoździach i wkrętach, a także drobne pęknięcia, najlepiej zamaskować masą naprawczą, którą po wyschnięciu trzeba wygładzić papierem ściernym i odpylić. Wszelkie plamy można usunąć specjalistycznymi produktami. Starsze pokrycie należy usunąć, natomiast ubytek uzupełnić masą szpachlową lub uszczelniaczem i przeszlifować.

Jeśli natomiast poprzedni kolor był ciemny, a teraz chce się zdecydowanie rozjaśnić pokój, to przed malowaniem trzeba ściany zagruntować odpowiednim preparatem.

Jak malować efektywnie?

Kolorową farbę wewnętrzną  obficie nałóż na wałek. Unikaj operowania suchym narzędziem, ponieważ w ten sposób można zmarnować sporo czasu i energii. Pamiętaj o tym, by nie dociskać wałka do podłoża. Wykonuj ruchy góra-dół.

Producenci zalecają nakładanie dwóch warstw, natomiast czas oczekiwania na wyschnięcie pierwszej uzależniony jest od konkretnego preparatu (ta wartość podana jest na opakowaniu).

W przypadku, gdy emulsja wyschnie na którymś odcinku w trakcie nakładania bieżącej warstwy, nie maluj go ponownie. Wszelkie poprawki warto wprowadzać dopiero na etapie kolejnej warstwy.

Do trudno dostępnych miejsc docieraj niewielkich rozmiarów pędzlem. Po zakończonym malowaniu i wyschnięciu farby oderwij taśmę malarską.