lakierowanie proszkowe
16 maja 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Malowanie a lakierowanie proszkiem. Porównanie procesu

Choć celem obydwu metod jest to samo, czyli szczelne pokrycie malowanej powierzchni, to jednak każda z nich robi to na swój sposób. Czym różni się malowanie tradycyjne (natryskowe) od lakierowania proszkowego? Zaraz postaramy się Wam to wyjaśnić.

Malowanie tradycyjne

Ta technika jest po pierwsze bardziej powszechnie stosowana. Po drugie, może być wykonywana praktycznie przez każdego i w każdych warunkach. Nie potrzeba do tego szczególnych predyspozycji ani wyjątkowo skomplikowanego sprzętu. Zasada jest prosta: farba jest natryskiwana na malowany przedmiot pod sporym ciśnieniem. To tyle, jeśli chodzi zalety. Lista wad jest nieco dłuższa.

Pierwszą są straty materiałowe. Mówiąc wprost, to co zostaje wyrzucone z urządzenia lakierniczego, nigdy już do niego nie wróci. Wszystko, co nie trafi na malowany przedmiot, jest tracone i to bezpowrotnie. Kolejna sprawa to szkodliwość procesu zarówno dla zdrowia osób zajmujących się lakierowaniem, jak i dla środowiska naturalnego. Różnego rodzaju toksyczne związki oraz opary rozpuszczalników to cena, jaką trzeba wliczyć w koszt tradycyjnej techniki malowania. Do tego dochodzi kwestia pracochłonności. Przyjmuje się, że jedna warstwa malowania proszkowego jest w stanie zastąpić aż trzy powłoki tradycyjne. Przy czym jakość wykonania stoi wyraźnie po stronie farb proszkowych.

Malowanie proszkowe

Obie techniki malowania łączy jedno: przygotowanie podłoża musi być perfekcyjne. Każde zaniedbanie na tym etapie zemści się w bliższej lub dalszej przyszłości. Sama technika nanoszenia farby jest jednak diametralnie inna. W tym przypadku proszek, a konkretnie naładowane elektrostatycznie jego drobne cząsteczki przywierają do materiału przewodzącego prąd. Malowany przedmiot trafia potem do pieca, by w wysokiej temperaturze farba nabrała nowych właściwości: stała się niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia.

Podsumowując, choć malowanie proszkowe wymaga użycia bardziej specjalistycznego sprzętu, wydaje się, że w przyszłości wyprze lakierowanie tradycyjne. Liczba i charakter zalet czyni je techniką zdecydowanie bardziej efektywną. Nie sposób pominąć także walorów proekologicznych malowania proszkowego oraz braku negatywnego wpływu procesu na organizm człowieka.

Jeśli szukasz lakierni proszkowej, weź pod uwagę wyłącznie te firmy, które pochwalić się mogą trzema rzeczami: długoletnią działalnością na rynku, doświadczoną kadrą i nowoczesnym parkiem maszynowym. Wszystkie te cechy posiada lakiernia Kompresjan. Więcej informacji na jej temat znajdziesz wchodząc na stronę http://www.kompresjan.pl.