metraz mieszkania
30 czerwca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Małe mieszkanie na teraz czy większe na przyszłość – jaki metraż wybrać?

Zakup mieszkania to inwestycja na wiele lat, toteż warto przemyśleć ten krok pod wieloma względami. Decydując się na lokal w nowym budownictwie, musisz odpowiedzieć sobie na szereg pytań, w tym m.in. w jakiej okolicy chcesz mieszkać, która kondygnacja będzie najlepiej odpowiadała twoim oczekiwaniom, czy zależy ci na balkonie?

Szukanie oszczędności

Młodzi ludzie, którzy podejmują się zakupu swojego własnego mieszkania, często dysponują ograniczonym budżetem, który zmusza ich do ustępstw względem marzeń i oczekiwań – zauważa nasz rozmówca z firmy Kasiński Investment. Szukając oszczędności warto jednak myśleć perspektywicznie i rezygnować z tych rzeczy, które znajdują się najniżej w hierarchii wartości. Wielkość przestrzeni życiowej jest bez wątpienia bardzo wysoko na tej liście, więc z pewnością nie warto rezygnować z metrażu.

Kawalerka – kiedy warto?

Jak sama nazwa wskazuje, kawalerka to mieszkanie dla singla. Jeżeli planujemy rodzinę, na dłuższą metę życie w kawalerce o metrażu 20m2 okaże się nie do zniesienia. Oznacza to, że inwestując w nią teraz, godzimy się z faktem, że za jakiś czas będziemy szukać innego lokum. W tym punkcie warto zadać sobie pytanie: czy będę umiał poradzić sobie w tej sytuacji?

Oczywiście, zmieniając miejsce zamieszkania możemy wynająć komuś swoje własne M. To, czy znajdziemy dobrych, czyli wypłacalnych i szanujących mieszkanie najemców, zależy w dużej mierze od standardu budynku i jego lokalizacji.

Takie same kryteria wpływać będą na ewentualną sprzedaż. Dlatego nawet jeżeli w tej chwili stać cię wyłącznie na zakup kawalerki, z którą nie wiążesz jednak dalszej przyszłości, wybierz taką, na której nie stracisz.

Mieszkanie rozwojowe

Wg standardów europejskich, minimalna ilość pokoi w mieszkaniu dla rodziny z jednym dzieckiem to 3 – mówi specjalista z Kasiński Investment. Mamy nadzieję, że takie standardy wkrótce zawitają również u nas, bo prawdziwy komfort życia można zapewnić sobie dopiero w momencie, kiedy każdy członek rodziny ma swój kąt, w którym może schować się i odpocząć.

Czy zakup dużego mieszkania to rozrzutność? Nie. I jesteśmy przekonani, że dobrym pomysłem jest wybór większego mieszkania na wyższym piętrze lub z mniejszym balkonem, jeżeli oznaczać to będzie dodatkową całoroczną extraprzestrzeń dla domowników.