zbiornik na gaz płynny
21 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Lokalizacja zbiornika na gaz płynny. Co mówią przepisy?

Zbiornik z gazem musi być ulokowany w odpowiednim miejscu, które zapewni bezpieczeństwo użytkowania oraz zgodność przepisami. To doskonałe źródło energii pod wieloma względami przewyższa inne paliwa. Jednak określone zasady bezpieczeństwa mają kluczowy wpływ na użytkowanie oraz unikanie ryzyka związanego z korzystaniem z systemów gazowych. Gdzie zatem można zainstalować taki zbiornik?

Przepisy prawne w kwestii montażu zbiornika na gaz

Zgodnie z polskim prawem zbiornik na gaz można ulokować w ściśle określonych miejscach, które spełniają szereg warunków. Głównymi wymogami są kwestie związane z odległością tego elementu od zabudowy oraz rozmiarem zbiornika. Wygląda to w następujący sposób:

  • zbiornik nadziemny o pojemności do 3 m³ może zostać ulokowany 3 metry od budynku mieszkalnego oraz 1,5 metra od granicy działki (zachowują jednocześnie odstęp co najmniej 3  metrów od sąsiedniego budynku),
  • zbiornik z gazem do 3 m³ podziemny może zostać zainstalowany 1 metr od budynku mieszkalnego oraz 0,5 metra od granicy działki. Większy rozmiar pojemnika do 5 m³ może być zainstalowany 2,5 metra od budynku oraz 1,25 metra od ogrodzenia działki.

W kwestii odległości od linii energetycznych należy przestrzegać przepisów mówiących o ulokowaniu zbiornika z gazem co najmniej 3 metry od linii niskiego napięcia oraz 15  metrów od pozostałych linii powyżej 1000 V.

Zdrowy rozsądek w kwestii lokalizacji zbiornika z gazem płynnym

Oprócz przestrzegania prawa należy także zachować zdrowy rozsądek, który podpowiada, że zbiornik powinien zostać ulokowany w miejscu umożliwiającym dojazd cysterny z gazem.

– Pomimo że użytkownicy często chcą „schować” zbiornik i umieścić go na odległych terenach działki, warto pamiętać, że łatwo dostępne miejsce będzie kluczowym czynnikiem ułatwiającym dostawę tego paliwa w przyszłości – informuje pracownik firmy Gal – Gaz w Galewicach. 

Podczas wyboru miejsca do montażu zbiornika na gaz warto wziąć pod uwagę kwestie takie jak:

  • powierzchnia działki,
  • poziom wód w gruncie,
  • indywidualne kwestie estetyczne.

Zakazy związane z lokalizacją zbiornika na gaz płynny

Uwzględniając kwestie prawne, łatwo zorientować się, że zbiornik na gaz nie może być umieszczony w dowolnym miejscu. Warto wziąć także pod uwagę kwestie związane z łatwopalnością gazu i pamiętać o tym, że nie można ulokować go w pobliżu miejsc o podwyższonym ryzyku. Nie należy także w jego pobliżu organizować ognisk oraz innych atrakcji związanych z ogniem. Taki element nie może także zostać umieszczony w  piwnicy.