5 grudnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Lokalizacja działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Zakup działki budowlanej to jedna z tych inwestycji w życiu, których nie podejmuje się z dnia na dzień. Na ostateczną decyzję wpływ ma wiele czynników – od stanu prawnego działki, przez jej charakterystykę rozumianą jako rozmiar, ukształtowanie czy uzbrojenie, po samą lokalizację, która jest głównym tematem naszego artykułu. To ona decyduje o jakości życia mieszkańców oraz wartości rynkowej nieruchomości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji działki budowlanej.

Jak dojadę?

Na etapie wyboru działki budowlanej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej lokalizację, ponieważ ma ona najbardziej istotne znaczenie dla przyszłych właścicieli. Myśląc o działce, pierwszym skojarzeniem jest przytulny dom w spokojnej i cichej okolicy. Prawda, ale należy pamiętać o dogodnym dojeździe do najbliższego miasta – do pracy, szkoły lub sklepu, biorąc pod uwagę fakt, że w godzinach szczytu jazda samochodem może się wydłużyć. Warto przy tym sprawdzić stan nawierzchni dróg oraz jakość ich wykonania, ponieważ ma to duży wpływ na komfort jazdy w trakcie intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Zawsze dobrze mieć także alternatywę, jaką jest sieć zbiorowego transportu publicznego – autobusy, pociągi lub kolejka podmiejska.

Możliwe, że wszystkie ważne placówki znajdują się w najbliższej okolicy, dlatego należy zapoznać się również z sąsiedztwem działki budowlanej. Lokalne sklepy, poczta, przychodnia, przedszkole czy szkoła – bliskość wszystkich tych miejsc będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Warto przy okazji zwrócić uwagę na rozmieszczenie uciążliwych obiektów, jakimi są np. zakłady przemysłowe, które są odpowiedzialne za wyższy poziom hałasu, zadymienie lub nieprzyjemny zapach.

Niezastąpione walory przyrodnicze

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie działki budowlanej z walorami przyrodniczymi. Mimo iż piękne widoki z okna podnoszą wartość nieruchomości, warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ malownicza okolica istotnie wpływa na komfort mieszkańców i pozwala na wkomponowanie widoków we wnętrze domu. Walorem przyrodniczym może być nie tylko okoliczny drzewostan, ale również pobliskie jezioro oraz szlaki piesze i rowerowe, które pomagają urozmaicić spędzanie wolnego czasu poza domem. Przykładem może być nowoczesny kompleks Osiedle Nowy Horyzont, zlokalizowany w otulinie Obszaru Natura 2000.

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym, czynnikiem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czyli uchwalony przez gminę dokument, który zawiera informacje na temat zagospodarowania okolicy działki budowlanej. Może się okazać, że za kilka lat w pobliżu powstanie centrum handlowe lub obwodnica miasta, co nie zawsze jest pożądanym rozwiązaniem dla mieszkańców. W przypadku braku MPZP ani nawet wstępnego zarysu, można wystąpić o warunki zabudowy dla konkretnej działki.

Podsumowując, lokalizacja działki budowlanej ma niebagatelne znaczenie przy dokonywaniu jej wyboru. Należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty mieszkania w konkretnej okolicy i przeanalizować, jak wpłyną one na komfort naszego mieszkania w przyszłości.