27 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

LED jako oświetlenie sufitowe

Lampy LED skutecznie zdominowały branżę oświetleniową i dostępne są dzisiaj w wielu różnych wariantach. Dużą popularnością cieszą się małe lampki LED, które można ustawić na biurku, stole czy szafce nocnej przy łóżku. Również lampy sufitowe LED mają wielu zwolenników i znajdują liczne zastosowania w różnych branżach. Jakie dokładnie zalety posiada sufitowe oświetlenie LED?

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie sufitowe LED?

W przeciwieństwie do lamp stołowych, które są użytkowane jedynie miejscowo, a więc mniej intensywnie, oświetlenie sufitowe eksploatowane jest na większą skalę – zastępuje światło dzienne i oświetla większą przestrzeń. Dlatego tak ważne jest tu zastosowanie rozwiązań energooszczędnych, do których należy właśnie technologia LED. Diody elektroluminescencyjne zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Szacuje się nawet, że daje to oszczędności na poziomie większym niż 50%. Przy tak niskim zużyciu energii lampy sufitowe LED emitują jednolite, intensywne światło, które doskonale rozprasza mrok i efektywnie oświetla nawet większy areał. Ważnym atutem oświetlenia sufitowego LED jest również jego wysoka wydajność. Decydując się na tę technologię, zyskujemy nawet 50 tysięcy godzin niezawodnego działania świetlówek, co oznacza, że nie będą potrzebne częste wymiany oświetlenia, a to również dodatkowa oszczędność.

Nie bez znaczenia jest też brak negatywnego oddziaływania lamp diodowych na środowisko. – Mówi ekspert z firmy MTLed. – W przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia sufitowego w postaci żarówek, diody elektroluminescencyjne nie zawierają rtęci i nie emitują promieniowania ultrafioletowego.

Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą oświetlenia sufitowego LED, są jego walory estetyczne – tego typu lampy efektownie się prezentują, a samo światło może mieć różne barwy, zarówno w zimnej, jak i ciepłej tonacji.

Oświetlenie sufitowe LED w przemyśle

Ze względu na swoje liczne zalety, sufitowe lampy LED doskonale sprawdzają się jako oświetlenie przemysłowe. To właśnie w magazynach, warsztatach, halach produkcyjnych i innych obiektach o charakterze przemysłowym oświetlenie musi być wysoce wydajne i oszczędne zarazem. Lampy sufitowe LED emitują jasne światło idealne do pracy, dobrze oświetlając przy tym nawet większą przestrzeń. Warto bowiem pamiętać, że obiekty przemysłowe to często budynki wielkopowierzchniowe, gdzie oświetlenie użytkowane jest niezwykle intensywnie. Do zalet sufitowych lamp LED jako oświetlenia przemysłowego należy również fakt, iż urządzenia te są niezwykle wytrzymałe i nadają się do pracy w trudnych warunkach, np. przy zmiennych temperaturach czy zwiększonej emisji pyłów. Jak więc się okazuje, lampy sufitowe LED to uniwersalne i ekologiczne rozwiązanie.