Lampa solarna w ogrodzie
8 czerwca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Lampy solarne w ogrodzie. Czy to się opłaca?

Za pomocą dobrego systemu oświetleniowego możemy poruszać się po ogrodzie niezależnie od pory. Bez problemu poleżymy dłużej na hamaku lub urządzimy letnią imprezę do późna. Oświetlenie ogrodowe może także stworzyć ciekawe efekty wizualne. Jednak lampy w takich miejscach nie są zbyt popularne ze względu na potrzebę doprowadzenia ich do źródła energii. Rozwiązaniem tego problemu są lampy solarne.

Wysoka funkcjonalność w różnych warunkach

W przypadku lamp solarnych nie trzeba zastawiać się, w jaki sposób poprowadzić kable, by nie doszło do zwarcia przez wodę, mróz lub zerwanie. Nie potrzebują one podłączenia do sieci energetycznej, ponieważ ich działanie zależne jest od naturalnego źródła. Tak jak panele fotowoltaiczne, lampy solarne pobierają energię z promieni słonecznych i przekształcają ją w energię elektryczną. Każda taka lampa jest autonomiczna. Oznacza to, że tuż po zainstalowaniu jest gotowa do działania. Wiele osób zastanawia się, czy jest ona w stanie świecić wtedy, gdy dni są pochmurne.

Ekspert ze sklepu Solumen w Miłobądzu odpowiada: Nowoczesne lampy hybrydowe mogą pracować nawet to kilkunastu godzin na dobę przy ograniczonym działaniu promieni słonecznych przez kilka dni. Klienci obawiają się też, czy strefa klimatyczna, w której położona jest Polska, będzie wystarczająca do poprawnego działania lamp solarnych. W naszej ofercie mamy produkty, które odpowiadają codziennym warunkom pogodowym w Polsce.

Technologia ukryta w atrakcyjnej obudowie

Lampy od sprawdzonych producentów wykazują odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Powinny one spełniać kryterium szczelności IP65. Ich montaż jest szybki i bezproblemowy. Nie wymaga dodatkowej pomocy fachowców. Lampy LED są bardzo wydajne. Całkowity czas ich działania znacząco przewyższa żywotność lamp tradycyjnych. Estetyka wykonania jest na bardzo wysokim poziomie. Produkty wykonuje się przeważnie w nowoczesnym stylu, który świetnie dopełni aranżację ogrodu. W porównaniu do tradycyjnych lamp obudowa musi dobrze komponować się z panelem solarnym oraz akumulatorem. Ceny lamp solarnych do ogrodu u różnych producentów mogą być bardzo rozbieżne. Liczy się nie tylko wykończenie produktu, ale również zastosowana technologia, która wpływa na funkcjonalność i czas pracy. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów w tak niskich cenach, że ich jakość z pewnością będzie wątpliwa.

Koszty zakupu i utrzymania

Dobre lampy solarne do ogrodu kupimy już w przedziale 300-400 zł. Nie jest to wygórowana cena jeśli weźmiemy pod uwagę to, że są one proste w instalacji, nie zwiększają domowego zużycia prądu elektrycznego i zapewniają wysoką jakość oświetlenia. Dzięki nim możemy oświetlić ogrodową ścieżkę, letnią altanę, taras czy hamak. Bezpiecznie przeprowadzą nas przez ciemność i nie dopuszczą do tego, byśmy potknęli się o kamień, zniszczyli kwiaty czy wpadli do oczka wodnego. Lampy można także doskonale wkomponować w najbardziej atrakcyjne rośliny lub różne obiekty małej architektury, jak np. rzeźby. Koszt, jaki poniesiemy przy organizacji ogrodowego oświetlenia, będzie jednostkowy. Lampy powinny służyć nam przez długi czas.