1 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Lampy schodowe i korytarzowe LED w aranżacjach wnętrz

Oświetlenie schodowe i korytarzowe to nie tylko element zwiększający walory estetyczne wnętrza. To przede wszystkim akcesoria pozwalające zapewnić domownikom i gościom maksymalne bezpieczeństwo. Punktowe lampy LED są najczęściej wykorzystywane na schodach, gdyż jest to przeważnie najciemniejsza część budynków, aczkolwiek sprawdzą się też na korytarzach czy długich ciągach komunikacyjnych.

Czym wyróżniają się lampy schodowe i korytarzowe?

Lampy schodowe i korytarzowe zapewniają delikatne oświetlenie, charakteryzujące się niższym poziomem natężenia w pomieszczeniach, w których nie jest ono niezbędne na najwyższym poziomie. Powinny być one tak dopasowane, by podczas poruszania się po stopniach nie oślepiały, ale ułatwiały wchodzenie i schodzenie. Najczęściej wybierane jest oświetlenie boczne. Dostępne są wersje z przełącznikami, które muszą się znajdować na górze i na dole schodów, bądź też wersje działające na fotokomórkę tj. włączające się w momencie wykrycia ruchu.

Ważną zaletą nowoczesnych artykułów od firm takich jak LED-GLASS Polska jest nie tylko ich praktyczność, ale też piękna, ozdobna forma. Są one także ekonomiczne w zużyciu prądu, co sprawia, że cieszą się ogromną popularnością. Chcąc zaplanować tego typu oświetlenie, należy to zrobić już na etapie budowy bądź generalnego remontu, gdyż jego montaż wymaga znacznej ingerencji w strukturę ściany.

Oprawy schodowe – czym są?

Pod pojęciem oświetlenia schodowego i korytarzowego można rozumieć oprawy świetlne tzw. oczka. Są to oprawy schodowe, najczęściej LED, które montuje się nisko przy stopniach. Mogą być one instalowane przy każdym stopniu, po obu stronach, po jednej lub co kilka schodów. W tym zakresie istnieje możliwość ich indywidualnego dopasowania do charakteru wnętrza, ale też oczekiwań właściciela. Lampy schodowe są dostępne najczęściej w formie kwadratu, prostokąta lub w wersji okrągłej, z różnorodnymi wersjami barwy światła.

Tak samo jak każde inne oświetlenie, i to musi być odpowiednio dopasowane do wnętrza, by światło nie było zbyt intensywne i dobrze rozproszone. Pomimo iż montuje się je nisko na schodach, to jednak istnieje duże ryzyko oślepienia lampami umieszczonymi na wyższych stopniach. W zależności od preferencji, warto rozważyć zakup modeli z automatycznym wykryciem ruchu. Pozwala to zapewnić domownikom maksymalne bezpieczeństwo i brak problemu z szukaniem włącznika ciemną nocą.

Na koniec warto dodać, że lampy LEDowe, pomimo że są nieco droższe, są dużo lepszym rozwiązaniem np. w stosunku do halogenów, gdyż nie nagrzewają się i nie generują wysokich temperatur w przypadku długotrwałego ich włączenia.