2 czerwca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Lacobel w kuchni. Przykłady zastosowań

Szukasz oryginalnego sposobu na wykończenie kuchni? Chcesz, aby jej wnętrze było nie tylko maksymalnie funkcjonalne, ale też wyjątkowo piękne? Weź pod uwagę wykorzystanie możliwości dekoracyjnych szkła lacobel. Dekoracyjne panele z idealnie gładkiego, jednobarwnego szkła urozmaicą i rozświetlą pomieszczenie, a jednocześnie ułatwią utrzymanie kuchni w czystości.

Co to jest szkło lacobel?

Lacobel to jedna z odmian szkła gatunku float, które charakteryzuje się idealnie gładką powierzchnią. Tafle szkła lacobel od spodu pokrywa się warstwą barwnego lakieru, co jest jednym z czynników decydujących o ich atrakcyjnym wyglądzie. Technika lakierowania od lewej strony zabezpiecza szklane panele przed szybkim blaknięciem oraz przed powstawaniem uszkodzeń kolorowej powłoki. Od strony wierzchniej lacobel najczęściej jest lśniąco gładki, a wykonane z niego szklane tafle między półki kuchenne intensywnie odbijają światło, co pomaga rozświetlić wnętrze i optycznie je powiększa. Panele lacobel dostępne są również w wersji z wykończeniem matowym, jednak takie elementy są nieco bardziej uciążliwe w pielęgnacji.

Szkło lacobel w kuchni

Okładziny z paneli szklanych lacobel doskonale zastępują tradycyjne płytki ceramiczne w domowych wnętrzach użytkowych. Dekoratorzy wnętrz najchętniej wykorzystują lacobele w kuchniach, jednak coraz częściej wprowadzają je również do łazienek. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość stworzenia jednolitej powierzchni pozbawionej nieestetycznych połączeń. Tafla szkła lacobel może osiągać wymiary 255 × 160,5 cm, co pozwala zabezpieczyć bardzo duży fragment ściany pojedynczym elementem. Łatwość obróbki szkła lacobel sprawia, że w takim panelu bez trudu wytniemy otwory na gniazdka elektryczne czy załamania architektoniczne, same krawędzie można też szlifować – mówi specjalista z firmy Szklarzruda w Szczecinie.

Kolorowe panele lacobel zazwyczaj montowane są na ścianie między blatem kuchennym a górnym ciągiem szafek. Szklane tafle między szafkami zapewniają ścianie 100% ochronę przed zabrudzeniami z przyrządzanych potraw oraz przed zachlapaniem wodą podczas mycia naczyń. Wszelkie mokre plamy ze szklanych paneli skutecznie usuniesz za pomocą ściereczki, a z większymi zabrudzeniami można poradzić sobie przy użyciu płynu do szyb lub do mycia naczyń. Dekoracyjny lacobel może też zdobić ścianę za płytą kuchenną – w tym miejscu należy jednak użyć specjalnej odmiany szkła hartowanego o zwiększonej odporności na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. W nowoczesnych kuchniach świetnie prezentują się szafki z frontami ze szklanych paneli lacobel. W meblarstwie to piękne szkło wykorzystywane jest zresztą na więcej sposobów, np. jako wypełnienie drzwi przesuwnych w dużych szafach i blatów stolików kawowych.