Automatyczna brama przesuwna
8 czerwca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kwestie bezpieczeństwa w napędach do bram przesuwnych

Automatyczne bramy przesuwne dają dużą wygodę podczas codziennego wjeżdżania i wyjeżdżania z posesji. Aby użytkowanie takiej bramy było w pełni bezpieczne, należy wyposażyć ją w akcesoria, które zadbają o to, by poruszające się skrzydło nie stanowiło zagrożenia dla osób przebywających pobliżu ani dla karoserii samochodu. Nowoczesne systemy automatyki przewidują różne rozwiązania w tym zakresie.

Dobór parametrów fizycznych

Aby brama funkcjonowała prawidłowo oraz aby nie stanowiła zagrożenia dla użytkowników, podstawą jest dobranie właściwych parametrów jej konstrukcji. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ciężar i długość skrzydła, a także częstotliwość korzystania z wjazdu. Jak wyjaśnia specjalista automatyki bram z firmy ADD SYSTEM, istotne jest także prawidłowe skonfigurowanie systemu otwierania i zamykania. Montaż bramy automatycznej zawsze powinien być przeprowadzany przez fachowców.

Fotokomórki

To akcesorium, w które jest wyposażona każda brama dobrej jakości. Brama przesuwna powinna mieć co najmniej jedną linie fotokomórek. Zestaw składa się z nadajnika i odbiornika. Nadajnik wysyła wiązkę światła podczerwonego, które odbija się i wraca do odbiornika. Jeśli wiązka po drodze zostanie przerwana, np. przez przechodzącą osobę lub przejeżdżający samochód, brama natychmiast zatrzyma się i zacznie cofać.

To bardzo funkcjonalne zabezpieczenie, szczególnie jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci. Pomoże również uchronić karoserię samochodu przed uszkodzeniem, jeśli kierowca zacznie wyjeżdżać lub wjeżdżać na posesję, gdy brama już zacznie się zamykać.

Listwy krawędziowe

Pełnią nieco podobną funkcję do fotokomórki. Listwy mogą działać na zasadzie optycznej, rezystancyjnej lub mechanicznej. Montuje się je na pionowych krawędziach bramy. Podobnie, jak w przypadku fotokomórki, jeśli listwa wykryje przeszkodę, prześle sygnał do napędu bramy, który natychmiast ją zatrzyma i spowoduje jej cofanie. Listwy mechaniczne i rezystancyjne sa wyposażone w czujniki dotykowe.

Lampy ostrzegawcze

W lampy informujące o tym, że brama jest w ruchu, powinny być wyposażone nie tylko wjazdy w miejscach publicznych, ale także na posesjach prywatnych. Takie rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa napędów bram przesuwnych informuje osoby znajdujące się w pobliżu, że skrzydło otwiera się lub zamyka i ostrzega przed przechodzeniem lub przejeżdżaniem przez tor jego ruchu. Lampy zwykle umieszczane są na odpowiedniej wysokości, by były dobrze widoczne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każdy z systemów bezpieczeństwa będzie skuteczny, jeśli jego instalację powierzy się profesjonalnej ekipie. Nie warto samodzielnie kupować akcesoriów zabezpieczających pochodzących z niewiadomego źródła, ponieważ ich skuteczność może być wątpliwa. Systemy bezpieczeństwa napędów bram przesuwnych to kwestia, na której z pewnością nie warto oszczędzać.