23 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kwalifikowany materiał siewny w rolnictwie

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na wielkość plonów oraz klasę uzyskanego z nich ziarna, jest jakość materiału siewnego. Jego udział oceniany jest przez specjalistów na ponad 50%. Co zatem można zrobić, aby nasze zbiory były udane? Odpowiedź jest prosta – zainwestować w kwalifikowany materiał siewny. Przeczytaj i sprawdź.

Czym jest kwalifikowany materiał siewny?

Wymagania dotyczące procesu wytwarzania oraz jakości materiału siewnego określają zapisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Plantacja może zostać przeznaczona na cele siewne jedynie po uzyskaniu pozytywnej oceny kwalifikatora – urzędowego lub akredytowanego. Musi ona spełniać szereg restrykcyjnych norm. Te zaś mają na celu wyhodowanie zdrowych i czystych odmianowo nasion. Tylko takie mogą bowiem zostać uznane za kwalifikowany materiał siewny i otrzymać certyfikat.

Jednym słowem kupując taki materiał, możemy mieć pewność, że jest on najwyższej jakości i zapewni nam wyższe plony i będzie znacznie bardziej odporny na choroby, działalność szkodników oraz zmiany klimatu niż zwykłe nasiona.

Znaczenie materiału siewnego w rolnictwie, czyli dlaczego warto inwestować w kwalifikowany materiał siewny

W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów należących do Unii Europejskiej, stosunkowo niewielu rolników decyduje się nasiona kwalifikowane. Przykładowo – udział kwalifikowanych nasion zbóż wynosi w naszym kraju jedynie około 20%, podczas gdy w Dani czy we Włoszech w kwalifikowany materiał siewny inwestuje aż 90% rolników. Jak widać, różnica jest znaczna.

Doświadczenie i eksperci mówią to samo: nasiona wysokiej jakości, czyste i nieporażone chorobami gwarantują wysokie plony. Dlaczego więc wciąż nie decydujemy się na zasiew materiału kwalifikowanego?

Jako główną przyczynę niechęci do wyboru nasion certyfikowanych uważa się ich cenę. Tego typu materiał jest droższy, bo tego wymaga jego produkcja. Jednakże korzyści płynące z zakupu kwalifikowanego materiału siewnego są zdecydowanie opłacalne – wyjaśnia nasza rozmówczyni z firmy AgroNas, która oferuje najwyższej jakości nasiona kwalifikowane zbóż.

Jak to wygląda w praktyce?

W przypadku materiału siewnego niekwalifikowanego nie mamy dużej wiedzy na jego temat. Nie mamy pewności co do odmiany nasion i nie możemy przewidzieć, jaka jest ich zdolność kiełkowania. Nie wiemy także, czy nasiona są zdrowe i odporne na choroby, a w tym na bardzo często występujące w zbożach choroby grzybowe. A wraz z zakupem kwalifikowanego materiału siewnego otrzymujemy pełny zakres informacji i wysokiej jakości produkt, który może dać początek udanym zbiorom – dodaje nasza rozmówczyni.

Jeśli problemem są koszty, warto pamiętać o tym, że istnieje możliwości starania się o otrzymanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu materiału kwalifikowanego. Nabór wniosków prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Więcej informacji oraz wzory dokumentów można znaleźć na internetowej stronie agencji.