wentylator
29 kwietnia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Kupno nowego wentylatora – na co zwrócić uwagę?

System wentylacji w domu, mieszkaniu czy biurze służy nie tylko wygodzie i zdrowiu przebywających w nim osób. Od tego, czy przepływ powietrza w budynku będzie swobodny ma niebagatelne znaczenie dla jego stanu technicznego – gromadząca się wilgoć może bowiem wnikać głęboko w ściany oraz drewniane elementy (np. ramy okiennie) i prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego tak ważny jest zakup odpowiedniego dla potrzeb pomieszczenia wentylatora, serca całego systemu wentylacji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli tego urządzenia – jak wybrać ten najlepszy?

Wydajność

To najważniejsza cecha wentylatora i pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu. Wyrażana jest ona w metrach sześciennych na godzinę i oznacza, ile powietrza jest w stanie przepłynąć przez wentylator w tym właśnie okresie czasu. Oczywiście, im większa wydajność, tym lepiej, jednak standardowo uznaje się, że powinna być ona co najmniej trzykrotnie większa od kubatury pomieszczenia, w którym znajduje się wentylator. Warto pamiętać, że najbardziej wydajne są wentylatory o dużych rozmiarach, które mogą nie zmieścić się w otworze naszego systemu wentylacyjnego.

Rozmiar i sposób mocowania

Wyloty kanałów wentylacyjnych znajdują się zazwyczaj w ścianach i mają średnicę od 100 do 150 mm. Przed kupnem należy koniecznie zmierzyć rozmiar wylotów w pomieszczeniu, w którym ma się znaleźć wentylator. Kolejna sprawa to położenie wylotu kanału – praktycznie każdy wentylator nadaje się do umocowania go w ścianie, natomiast tylko wentylatory z łożyskiem kulkowym dają możliwość mocowania w wylocie sufitowym (np. nad kabiną prysznicową)

Poziom szumu

Zbyt głośna praca wentylatora przeszkadza, szczególnie, jeśli spędzamy w jego pobliżu dużo czasu. Dlatego warto zainteresować się poziomem szumu, generowane podczas pracy urządzenia. Wyraża się go w decybelach (dB), jeśli utrzymany jest na poziomie 20 dB, to wentylator nie jest głośniejszy niż zwykły szept.

Funkcje wentylatora

Większość wentylatorów można podłączyć do instalacji elektrycznej oświetlenia, dzięki czemu będą się one uruchamiać wraz z włączeniem światła w pomieszczeniu. Warto jednak sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt posiada dodatkowe funkcje, takie jak timer (pozwalający ustawić czas pracy urządzenia po włączeniu i wyłączeniu światła), czujnik ruchu (uruchamiający wentylator w chwili, gdy tylko wejdziemy do pomieszczenia, lub higrostat (dzięki niemu wentylator zacznie pracować w momencie, gdy poziom wilgoci w pomieszczeniu osiągnie ustalony poziom)

Marka

Wybór wentylatora od uznanego producenta, takiego jak Brookvent czy Vents Group będzie dla nas gwarancją wysokiej jakości urządzenia i pozwoli nam się cieszyć świeżym, wolnym od nadmiernej wilgoci i przykrych zapachów powietrzem w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu. Znajdziemy je w ofercie firmy Centrowent, renomowanej hurtowni produktów wentylacyjnych i klimatyzacji.