zakup mieszkania
6 października 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Kupno mieszkania

Posiadanie własnego mieszkania jest jednym z najważniejszych dążeń życiowych Polaków powyżej 18 roku życia. Jak wynika z raportu CBOS z 2010 roku, dla 14% Polaków kupno mieszkania znajduje się wśród podstawowych celów i aspiracji – i zwykle cel zostaje osiągnięty. Pytanie, z jakim skutkiem…

Wielu z nas słyszało mrożące krew w żyłach opowieści o nieuczciwych sprzedawcach znikających z wpłaconą zaliczką, o mieszkaniach, w których spadał sufit na głowę, o cichych i spokojnych osiedlach, obok których nie wiadomo skąd, nagle pojawiała się trasa szybkiego ruchu. Pomijając rażące oszustwa, jakich dopuszczają się zarówno sprzedawcy mieszkań na rynku wtórnym, jak i sami deweloperzy, niestety my również ponosimy odpowiedzialność za taki stan rzeczy – po prostu pozwalamy na to, aby nas oszukiwano. Jak kupić mieszkanie, aby za kilka miesięcy nie okazało się, że popełniliśmy życiowy błąd? Przede wszystkim zacznijmy od precyzyjnego określenia naszych potrzeb, zweryfikowania planów życiowych na najbliższe lata oraz stanu finansów – wielkość i usytuowanie mieszkania będzie wypadkową tych trzech czynników.

Kiedy określimy już nasze oczekiwania, możemy zacząć poszukiwania odpowiedniego lokum. Kanały dotarcia do sprzedawcy są różne: bezpośrednio, przez agencje nieruchomości, przez ogłoszenia deweloperów i przez znajomych. Wykorzystajmy każdy możliwy kanał i bardzo uważnie porównujmy oferty. Wśród złotych zasad, jak kupić mieszkanie, znajduje się ta mówiąca o zachowaniu czujności. Jeśli jesteśmy dobrze przygotowani, zazwyczaj dysponujemy szeregiem pytań do sprzedawcy – im bardziej konkretne odpowiedzi uzyskamy, tym bardziej możemy zaufać sprzedającemu. Jeśli widzimy, że sprzedawca miga się od udzielenia odpowiedzi lub unika jakiegoś tematu, zrezygnujmy z kupna mieszkania. Powód? Patrz drugi akapit tego tekstu.

Druga złota zasada, jak kupić mieszkanie to: sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać! Sprawdzaj wszystko – od stanu prawnego mieszkania, poprzez jego stan techniczny aż po plany zagospodarowania miejskiego na najbliższe lata. Znajdź odpowiednich fachowców, którzy pomogą Ci w uzyskaniu ważnych informacji na każdym poziomie. Nie zaszkodzi sprawdzić wiarygodności sprzedawcy – co będzie trudniejsze w przypadku sprzedawcy bezpośredniego, ale już nie będzie tak trudne w przypadku dewelopera. Zwłaszcza fora internetowe (na których ludzie zazwyczaj wypowiadają się szczerze, ze względu na zachowanie anonimowości) są doskonałym źródłem wiedzy o uczciwości deweloperów.

Kiedy już zdecydujesz się na konkretne mieszkanie, bardzo dokładnie przestudiuj umowę kupna-sprzedaży. Każdą wątpliwość konsultuj z prawnikiem. I pamiętaj: jeśli sprzedawca jest uczciwy, pozwoli Ci na zweryfikowanie postanowień umowy i na spokojne zapoznanie się z jej treścią. Jeśli czujesz, że jesteś ponaglany lub Twoja dociekliwość spotyka się z niechęcią ze strony sprzedawcy, zrezygnuj z kupna tego mieszkania. Pamiętaj, że nierozważnie podjęta decyzja o kupnie mieszkania może negatywnie zaważyć na życiu Twoim i Twoich najbliższych – poczynając od kłopotów finansowych, a skończywszy na złym samopoczuciu psychicznym.