10 maja 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Kupno domu – rynek pierwotny czy wtórny?

A więc stało się. Kupujesz dom. Być może już widzisz go oczyma wyobraźni, a być może masz jedynie mglisty zarys. Pierwszy wybór, przed jakim staniesz, dotyczy tego, skąd ma pochodzić wymarzone mieszkanie lub dom. Rynek pierwotny czy wtórny? Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Przyjrzyj się im bliżej i przekonaj się, która z tych dwóch opcji jest dla Ciebie.

Rynek wtórny – mocne i słabe strony

Największą zaletą rynku wtórnego jest to, że mieszkania są dostępne praktycznie od ręki. Jeżeli nie możemy czekać z przenosinami, rynek wtórny będzie dla nas bardziej obfity i urozmaicony, jednak i na pierwotnym zdarza się, że mieszkanie jest dostępne niemalże z dnia na dzień.

Kolejną mocną stroną rynku wtórnego jest możliwość negocjacji cen – elastyczność jest tu większa niż w przypadku rynku pierwotnego. Niestety, jest to broń obosieczna – gdy chcemy sprzedać mieszkanie, kupcy często liczą na spore upusty.

Największą wadą wtórnego rynku nieruchomości jest jego niepewność i brak kontroli jakości. Łatwo dać się oszukać i kupić mieszkanie niewarte swojej ceny. Utajone awarie, problematyczni sąsiedzi, wadliwe instalacje – to wszystko może sprawić, że inwestycja w remonty pochłonie tyle pieniędzy, iż mieszkanie osiągnie wartość tego z rynku pierwotnego.

Wady i zalety rynku pierwotnego

Czy zakup nowiutkiego, świeżo oddanego do użytku lokum może mieć jakieś słabe strony? Okazuje się, że tak. Największą wadą jest to, że na mieszkanie często trzeba czekać, ponieważ kupujemy je, zanim zostanie ukończone, a zdarza się, że przed rozpoczęciem budowy. Kolejny problem to dość sztywne ceny. Pole do negocjacji jest ograniczone.

Tu jednak wady się kończą. Mieszkania z rynku pierwotnego mają kolosalną zaletę: są pewne. Wszystko jest nowe, a ponadto przygotowane przy użyciu najnowszych osiągnięć budownictwa. Dzięki temu na mieszkanie wydamy dokładnie tyle, ile stanowi jego cena i nie musimy bać się ukrytych kosztów oraz ciągnących się miesiącami napraw czy remontów. Nowoczesne materiały i techniki montażu sprawiają, że nie musimy się obawiać o kondycję mieszkania – jest idealna. I właśnie takie nieruchomości oferuje www.samson-dom.pl.