14 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Kuchnia z wyspą – jak zaplanować wyspę w kuchni

Wyspa kuchenna to wyodrębniona przestrzeń, składająca się najczęściej z szafek z blatem roboczym, która nie jest połączona z pozostałymi meblami w kuchni. Zwykle zajmuje pozycję centralną w otwartym pomieszczeniu, najczęściej łącząc kuchnię z salonem. To wygodne rozwiązanie o wielu zaletach, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zaprojektowane i wykonane.

Gdzie umiejscowić wyspę kuchenną?

Planując wyspę w kuchni przede wszystkim warto zastanowić się nad jej umiejscowieniem. Najlepszą i najczęściej spotykaną opcją jest projektowanie wysp w otwartych pomieszczeniach, na granicy kuchni i pokoju dziennego. To sprytne rozwiązanie pozwala z jednej strony oddzielić strefę wypoczynkową od kuchennej, a z drugiej pozostawia przestrzeń otwartą nie przyczyniając się do izolacji domowników, jak to jest w przypadku pomieszczeń rozdzielonych ścianą czy wyższym barkiem. Wyspa kuchenna powinna więc zostać umiejscowiona tak, by usprawniać pracę w kuchni, a przy tym umożliwiać uczestnictwo w życiu rodzinnym toczącym się w salonie, a więc np. pozwalać na nieograniczony kontakt z innymi domownikami czy na oglądanie telewizji z kuchni. Wyspa musi przy tym umożliwiać swobodne poruszanie się po kuchni, a więc powinna zostać zachowana odpowiednia odległość pomiędzy nią a ścianami i pozostałymi meblami kuchennymi. Z tego powodu wyspy najczęściej projektuje się w większych pomieszczeniach, gdzie pozwala na zagospodarowanie pozostałej przestrzeni. Jednakże nawet mniejsze mieszkanie może posiadać wyspę kuchenną, która pozwoli uzyskać dodatkową powierzchnię roboczą – wystarczy zaplanować wyspę o mniejszych wymiarach, ale maksymalnie funkcjonalną.

Funkcjonalna i estetyczna kuchnia z wyspą

Wyspa kuchenna powinna być przede wszystkim praktyczna. Jej podstawową funkcją jest zapewnienie dodatkowej powierzchni roboczej, dlatego też powinna być pokryta wysokiej jakości blatem.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie na wyspie płyty grzewczej i uczynienie z niej osobnego stanowiska do gotowania. – Podpowiada przedstawiciel sklepu meblowego ARLEN z Zamościa. – Ewentualnie na wyspie może znaleźć się również zlewozmywak. Modną opcją jest ustawienie siedzisk przy wyspie i  stworzenie w tym miejscu przestrzeni do wspólnego przygotowywania oraz spożywania posiłków, co pozwala na integrację w większym gronie. Nie warto jednak marnować przestrzeni pod blatem. Dobrze zaprojektowana wyspa pozwoli zwiększyć również przestrzeń do przechowywania, a to dzięki szafkom i szufladom umieszczonym pod powierzchnią roboczą.

Nie zapominajmy o estetyce wyspy kuchennej, której styl powinien być dopasowany do pozostałych mebli w kuchni, a także do salonu, jeśli mamy do czynienia z otwartą przestrzenią. Kolorystyka i materiały muszą w takim przypadku korespondować z aranżacją całego pomieszczenia. Efektowna wyspa będzie ozdobą kuchni i ogromnym udogodnieniem dla domowników.