Kuchnie na wymiar kuchnia otwarta
11 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kuchnia otwarta, z wyspą czy barkiem – co wybrać?

Sercem każdego mieszkania jest kuchnia. To tam przygotowuje się śniadania, obiad czy kolację. Dobrze urządzona będzie ułatwiała przyrządzanie posiłków. Dlatego warto zastanowić się, jak ją zaaranżować. Bardzo dużo zależy od jej wielkości oraz tego, w jaki sposób cały lokal jest podzielony. Inaczej będzie wyglądała kuchnia, która jest osobnym pomieszczeniem niż ta, będąca połączona z pokojem dziennym.

 

Co powinno znajdować się w kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem, które zazwyczaj w każdym domu wygląda podobnie. Znajduje się tam lodówka, kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna oraz piekarnik. Dodatkowe sprzęty AGD są uzależnione od preferencji lokatorów. Często można spotkać tam mikrofalówkę oraz ekspres do kawy.

 

Poza sprzętem gospodarstwa domowego każda kuchnia jest wyposażona w zlew oraz szafki do przechowywania naczyń. Ważne też jest miejsce do przygotowywania potraw.

Wyróżnia się kuchnię zamkniętą, czyli osobne pomieszczenie w mieszkaniu oraz otwartą, gdzie spotyka się tzw. wyspę lub barek.

– opowiada pracownik firmy Meble Robko. Która lepiej się sprawdzi?

 

Jaką kuchnię otwartą wybrać?

 

Wybór właściwej kuchni otwartej uzależniony jest od metrażu pomieszczenia. Przy większych lokalach warto zastanowić się nad wyspą. Zajmuje ona więcej miejsca, ale daje więcej możliwości. Dobrze urządzona powinna mieć na dole schowki lub szafki, które oszczędzą miejsce i pozwolą mieć pod ręką najważniejsze kulinarne narzędzia takie jak miski, deski do krojenia oraz patelnie.

 

Kuchnia z barkiem lepiej sprawdzi się, kiedy pomieszczenie nie jest duże. Połączenie z jedną ze ścian zajmuje mniej miejsca, a w porównaniu z wyspą wydajność jest podobna. Częstą praktyką jest postawienie krzeseł z jednej strony barku, co pozwala na kontakt podczas przyjęć z gośćmi, kiedy jest się zajętym przyrządzaniem potraw. Właściwe zaaranżowanie barku może posłużyć też jako półka lub szafka, na której będzie trzymać się najpotrzebniejsze przedmioty.

 

Jakie meble wybrać do kuchni?

Na rynku działa wiele sklepów oferujących gotowe meble do kuchni otwartej. Jednak, jeśli kuchnia ma nietypowe rozmiary lub właściciel chce przystosować pomieszczenie pod siebie, warto skorzystać z możliwości stworzenia mebli na wymiar. Każdy element wyposażenia będzie wtedy wykonany z precyzją i nie będzie trzeba iść na kompromisy, które mogą być konieczne przy gotowych szafkach.

 

Meble na wymiar zazwyczaj są droższe, jednak unikalnym wyglądem oraz swoją użytecznością wynagrodzą wyższy koszt. Całkowita kwota i tak jest uzależniona od tego, czego lokator będzie potrzebował. Większość kuchni można zaaranżować z gotowych rozwiązań, natomiast firma wykonująca meble stworzy brakujące elementy lub takie o specjalnym przeznaczeniu.