meble kuchenne na wysoki połysk
6 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kuchnia na wysoki połysk. Hit czy kit?

O wysokim połysku w kuchni świadczą przede wszystkim fronty szafek. W ostatnich latach można zauważyć popularność aranżacji idących w tym kierunku, co jest mocnym przeciwieństwem mebli o klasycznym wystroju wykonanych z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Postanowiliśmy przyjrzeć się wysokiemu połyskowi pod względem estetyki i funkcjonalności.

Rodzaje frontów

Klasyczne meble do kuchni przeważnie posiadają fronty wykonane z naturalnego drewna pokrytego lakierem lub płyty MDF z okleiną imitującą drewno. Cechą charakterystyczną są frezowane zdobienia oraz okucia i uchwyty często stylizowane na eleganckie i stare. W ten sposób kuchnia nawiązuje do mebli klasycystycznych. Nowoczesne style stawiają na wysoki połysk, jednolite kolory oraz prostą geometrię. Fronty mogą być wykonane z płyty MDF, płyty wiórowej, szkła, metalu lub jeszcze innych materiałów. Najczęściej jednak jest to płyta drewnopochodna pokryta lakierem, akrylem lub folią PCV.

W ten sposób uzyskuje się jednolitą, gładką powierzchnię o określonym połysku. Specjalista z firmy Arlen Meble Kuchenne w Zamościu dodaje: Dostępne są wykończenia matowe, jak i mocno odbijające światło. Fronty w nowoczesnych aranżacjach przeważnie pozbawione są zdobień. Także sposób otwierania często jest inny niż klasyczny, metalowy uchwyt.

Kolory używane w wysokim połysku

Wysoki połysk zyskuje dużą popularność, ponieważ łączy minimalizm formy z nowoczesną elegancją. Światło odbijające się od frontów stwarza wrażenie luksusowego wyglądu. To sposób na optyczne powiększenie przestrzeni, dlatego nowoczesne meble doskonale sprawdzają się w małych kuchniach. Najczęściej wybieranymi kolorami szafek są czerń i biel. Dużą popularnością cieszą się także odcienie szarości i granatu, jednak możliwości jest bardzo wiele. Meble kuchenne często zamawiane są w dwóch barwach – szafki wiszące w kolorze jaśniejszym od szafek stojących. Dobór barw i materiałów powinien jednak współgrać z pozostałymi elementami aranżacji. Bardzo ważną rolę odgrywa blat kuchenny. Może stanowić dodatkowy połysk, który połączy się z frontami, lub stanowić odskocznię za pomocą okleiny w motywie drewna lub kamienia. Połysk blatów można także kontrastować z materiałem użytym między szafkami górnymi a dolnymi. Kafle, tapeta lub panel szklany także występują w różnych barwach i motywach.

Funkcjonalność i dopasowanie do innych pomieszczeń

Z mebli o wysokim połysku łatwiej jest usuwać zabrudzenia, ale także szybkiej je dostrzeżemy. Odbijanie światła może być zarówno zaletą, jak i wadą. Praca w kuchni, w której jest wiele odbić punków świetlnych, może okazać się mało komfortowa. Rzadko jednak kuchnie są projektowane tak, by przez większość dnia docierało do nich silne światło słoneczne. O ostatecznym wyborze pomiędzy meblami kuchennymi w stylu klasycznym a nowoczesnym powinny zadecydować nasze potrzeby estetyczne. Jedni lubią naturalne drewno i bogate zdobienia, innym podoba się błyszczący minimalizm. Nacisk musi być jednak położony na funkcjonalność, ponieważ to ona jest w kuchni najważniejsza. Przy określeniu designu powinniśmy także sugerować się pozostałą częścią domu szczególnie wtedy, gdy kuchnia nie jest odrębnym pomieszczeniem.