Kuchnia na wymiar
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kuchnia na wymiar. Jak właściwie zaplanować przestrzeń kuchenną?

Kuchnia jest sercem każdego domu. To tutaj każdego dnia przygotowujemy posiłki i spożywamy je z domownikami. Powinna być funkcjonalna, praktyczna i wygodna. Cechy te umożliwi kuchnia na wymiar. Jak jednak zaprojektować i zaplanować przestrzeń kuchenną, aby właściwie spełniała swoje funkcje? Poniżej prezentujemy kilka kroków, które ułatwią nam to zadanie.

Rozkład instalacji

Pierwszym krokiem przy planowaniu przestrzeni kuchennej jest zaplanowanie przebiegu instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej, a w niektórych przypadkach również – gazowej. Rozmieszczone gniazda elektryczne czy przebieg instalacji i dostęp do wody ma wpływ na finalną zabudowę, więc już na tym etapie należy przemyśleć rozplanowanie stref kuchennych, układ mebli oraz ich wysokość, aby wszystkie elementy zgrywały się ze sobą. Warto również zwrócić uwagę na dokładne rozplanowanie oświetlenia, które będzie oświetlać nam obszar roboczy.

Strefy kuchenne

Strefy kuchenne to nic innego, jak podział miejsc w kuchni do wykonywania poszczególnych czynności. Strefy kuchenne dzielą się na strefę zapasów żywności wraz ze sprzętem chłodniczym, strefę przechowywania przedmiotów codziennego użytku oraz zastawy stołowej. Kolejną strefą jest strefa mokra (do której zaliczamy zlewozmywak, zmywarkę oraz kosz na śmieci), oraz strefa przygotowywania, w której ważną rolę odgrywa blat roboczy, a także dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi pomocnych przy przygotowywaniu posiłków.

Ostatnią strefą jest obszar gotowania i pieczenia, w którym powinny się znaleźć niezbędne sprzęty AGD.  Zaprojektowanie odpowiedniego układu funkcjonalnego kuchni opiera się na tzw. trójkącie roboczym, którego zasadą jest ustawienie trzech głównych elementów kuchni: piekarnika, lodówki oraz zlewu opartych na wierzchołkach trójkąta. Takie rozwiązanie powoduje, że wszystkie sprzęty oraz produkty są umieszczone blisko siebie, przez co zwiększa się komfort pracy, a  wszystkie potrzebne przedmioty są w zasięgu ręki.  

Wykończenie ścian, podłóg i sufitu

Jeśli zaplanowaliśmy już przebieg instalacji oraz podział stref kuchennych, kolejnym krokiem przy planowaniu kuchni na wymiar jest przemyślenie wykończenia podłóg i ścian. Krok ten obejmuje dokładny wybór materiałów, odpowiednie przygotowanie ścian, sufitów i niezbędne prace budowlane, które pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Meble, sprzęty i dodatki

Kuchnia na wymiar często oznacza indywidualny dobór mebli oraz dopasowanie sprzętów do wybranej zabudowy. Możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, jednak w przypadku projektów kuchni na wymiar najprawdopodobniej trzeba będzie skorzystać z zamówienia mebli do konkretnych wymiarów. Można w tym celu skorzystać z dobrych firm oferujących projekty kuchni na wymiar, takich jak np. Wonder Home.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jest kilka zasad, które ułatwią nam zaprojektowanie przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby było pomieszczenie kuchenne było wygodne dla domowników, praktyczne i ważne z perspektywy “życia” naszego sprzętu.

Po pierwsze, nie powinniśmy umieszczać płyty grzewczej bezpośrednio przy zlewie, ponieważ istnieje ryzyko zalania, ponadto jest to bardzo niepraktyczne. Po drugie, przy rozmieszczaniu instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej powinniśmy pamiętać, że za sprzętami AGD pod zabudowę nie powinny znajdować się gniazdka oraz zawory. Trzecia rzecz to dobór odpowiedniego okapu, który będzie spełniał swoją funkcję.

W przypadku projektowania kuchni na wymiar warto to zadanie powierzyć profesjonalistom, aby nasza kuchnia maksymalnie spełniała nasze oczekiwania.