10 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Które rośliny najlepiej odstraszają komary?

Komary to insekty, które potrafią bardzo uprzykrzyć życie w okresie letnio-jesiennym. Chociaż w Polsce nie rozpoznaje się gatunków roznoszących groźne choroby, spotkanie z nimi nadal jest nieprzyjemne i może nawet wywoływać reakcje alergiczne. Nie zawsze możemy lub chcemy stosować chemiczne środki odstraszające. Czy istnieją rośliny, które mają takie działanie? Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?

Rośliny do ogrodu i na balkon

Natura obdarowała człowieka kilkoma „lekarstwami” skutecznie radzącymi sobie na polu odstraszania nieproszonych owadów, takich jak komary. Co ważne, większość tych roślin może być też skuteczna w walce z meszkami i kleszczami, zatem warto rozważyć ich zasadzenie w ogrodzie czy wysianie do doniczek nasion w ramach własnej uprawy.

Jedną z najchętniej wybieranych oraz najbardziej rozpoznawanych roślin jest z pewnością lawenda, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji, za to długo zachwyca swoją urodą. Świetnie radzi sobie w naturze, ale nie sprawia większych problemów, jeśli chcemy wyhodować ją samodzielnie w donicy na tarasie lub balkonie. Łagodny i charakterystyczny zapach stanowi przy tym dodatkową zaletę posiadania takiej sadzonki! Dużo rzadziej spotykaną rośliną, ale równie piękną i skuteczną w walce z komarami jest aksamitkaNasiona kwiatów warto sadzić w dość próchniczej glebie wystawionej na nasłonecznienie, gdzie mają największą szansę na równomierny rozwój. Przy odpowiednim prowadzeniu aksamitka poradzi sobie i na rabatce, i na balkonie!

Ciekawą propozycją może być także samodzielna uprawa trawy cytrynowej, rośliny o bardzo charakterystycznym aromacie. Niestety, nasze warunki klimatyczne nie pozwolą na wzrost tej egzotycznej byliny w ogrodzie, ale bez trudu powinna rosnąć w domu, gdzie po osiągnięciu odpowiedniej wielkości może być wystawiana na balkon czy taras w celu odstraszania owadów.

Magia ziół w walce z komarami

Komary nie przepadają także za zapachem niektórych świeżych ziół, które wiele osób trzyma na kuchennym parapecie! Są one przy tym nie tylko dodatkiem do potraw i ozdobą, ale też roślinami o zazwyczaj prostych metodach uprawy. Specjalista ze sklepu internetowego PlantiCo radzi: Jeśli w walce z komarami chcemy zastosować zioła, koniecznie wysiejmy nasionka mięty. Jej silne olejki eteryczne, które tak doceniamy w naparach, skutecznie odstraszą owady. Podobne działanie wykazuje rozmaryn, która zniechęca również kleszcze. Bazylia natomiast radzi sobie nie tylko w pomieszczeniach, ale też w ogrodzie, gdzie jej aromat tworzy barierę nie do przejścia dla komarów!

Chociaż rynek środków odstraszających owady pęka w szwach od preparatów w płynie, świec, elektrycznych wtyczek czy bransoletek mających na celu odstraszenie komarów, warto niekiedy postawić na naturalne metody, które są zdrowsze, a do tego dają satysfakcję z powodu samodzielnej uprawy roślin w ogrodzie lub nawet na niedużym balkonie!