firanki tasma marszczaca
11 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Kryteria wyboru taśmy do firan

Firany to wspaniała dekoracja okien, uzupełnienie aranżacji wnętrz, funkcjonalna ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także przesłona zapewniająca domownikom upragnioną intymność, ukrywając ich codzienne życie przed niechcianymi spojrzeniami obcych ludzi z zewnątrz. Firanki pełnią więc dwie funkcje – dekoracyjną i praktyczną. Z tego względu warto wybrać odpowiednią tkaninę dopasowaną do stylu, w jakim urządzone jest dane wnętrze i zamontować je w oknach.

Co zrobić, aby firany prezentowały się elegancko i efektownie?

Aby firanki, których bogatą ofertę odnajdziesz np. w sklepie internetowym Polontex, były prawdziwą ozdobą wnętrza dodającą mu elegancji, należy zadbać o ich odpowiednie marszczenie. Zwiewny materiał firanowy układający się w regularne fale sprawi, że okna zyskają szykowne wykończenie, które będzie doskonałym uzupełnieniem całej aranżacji. Najpopularniejszą metodą wykorzystywaną do uzyskania na firankach pięknych marszczeń jest zastosowanie specjalnych taśm marszczących.

Jaka powinna być szerokość taśmy marszczącej?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów taśm marszczących, z których każda zapewnia inne pofałdowanie materiału. Różnią się one również stopniem transparentności oraz szerokością. W przypadku firan polecane są taśmy o minimalnej szerokości 5 cm. Najlepsze efekty można uzyskać przez zastosowanie taśm o szerokości od 7 do 10 cm, gdyż taka ich szerokość sprawia, że tkanina będzie się układać w wyjątkowo gustowne fale. Taśmy 5- centymetrowe polecane są do wzorzystych firanek lub tych uszytych z żakardu. W ich przypadku marszczenia nie powinny być zbyt gęste, spowodowałyby one bowiem za duże zaciemnienie wnętrza albo zaburzyły odbiór dekoracyjnych motywów, którymi są one ozdobione.

Jakie są rodzaje taśm marszczących i do jakich firanek pasują?

Na rynku dostępne są różne rodzaje taśm marszczących. Każda z nich zapewnia inne efekty marszczenia, a także różną jego siłę. Stosunek marszczenia (np. 1:2, 1:2,5 czy 1:1,5) informuje Cię o tym, ile tkaniny będziesz musiała kupić – np. stosunek 1:2 oznacza, że na 1 m karnisza potrzebne są 2 m tkaniny, a stosunek 1:2,5 oznacza, że na 1 m karnisza potrzebne jest 2,5 m firanki. Oto najpopularniejsze rodzaje taśm marszczących:

  1. Kontrafałda
    Innymi słowy – taśma zakładkowa. Po zaciągnięciu sznureczków wszytych w tę taśmę, na firance powstają piękne, regularne marszczenia. Co kilka centymetrów tworzy się na jej powierzchni zakładka, czyli kilka fałd. Takie taśmy to najlepszy wybór do firanek wzorzystych (których wzory nie układają się pionowo), gładkich lub haftowanych.
  2. Plisa
    Nazywana też taśmą ołówkową. To najpopularniejsza ze wszystkich taśm. Zapewnia równomierne marszczenie w stosunku 1:2. Zakładki, które dzięki niej powstają na tkaninie, są identyczne i doskonale się utrzymują, gdyż taśma ta jest wzmocniona plastikowym wątkiem.
  3.  Smok
    Ten rodzaj taśmy znany jest także jako taśma naprzemienna. Zapewnia regularne marszczenie w stosunku 1:2 albo 1:2,5. Zakładki, jakie dzięki niej powstają, mają długość równą połowie wykończenia i zachodzą na siebie niczym ząbki suwaka. Idealnie pasuje do firanek z pionowymi pasami albo dekoracyjnymi wzorami.