8 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Kryteria wyboru hamaku ogrodowego

Hamak ogrodowy to bardzo wygodne i praktyczne akcesorium, które powinno się znaleźć na każdym podwórku i działce. W sezonie letnim wylegiwanie się na hamaku to niemal synonim słodkiego, pozytywnego lenistwa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tych konstrukcji i nie zawsze wiadomo, co wybrać. Czym kierować się przy wyborze hamaka ogrodowego? Odpowiadamy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Hamak kupuje się najczęściej z myślą o błogim wypoczynku na zewnątrz. Klienci często planują ucinać sobie popołudniowe drzemki na tym oryginalnym „meblu”. Z tego względu należy szczególną uwagę zwracać na kwestię bezpieczeństwa. Nie można ryzykować przypadkowym wypadnięciem podczas obracania się – takie wypadki często źle się kończą.

Idealny hamak powinien mieć rozpiętość około 3-4 metrów. To bardzo komfortowa opcja na kilkugodzinny wypoczynek dla jednej osoby, ale w takiej konstrukcji z powodzeniem można się kołysać w parze.

Rodzaje hamaków

Rynek oferuje dziś trzy najpopularniejsze rozwiązania. Są to:

Ten pierwszy typ nazywany jest także modelem „karaibskim” lub „meksykańskim”. Jest to zwykła materiałowa konstrukcja zwijana bez drążków, w którym można zawinąć się niczym w kokonie. Jego niewątpliwą zaletą jest mobilność – po zrolowaniu można go przenieść
w dowolne miejsce i jechać z nim na wakacje.
Jeśli chcesz na nim spać, to najlepiej ułożyć się lekko w poprzek.

Drugi z wymienionych rodzajów hamaków występuje także pod nazwą „hamak amerykański”. Jak on wygląda? Wyjaśnia to ekspert ze sklepu Pikownik: „Na krawędziach materiału jest zainstalowany drewniany drążek usztywniający. Hamak rozkłada się więc podobnie jak łóżko. Nadaje się do dziennego wypoczynku, ale na pewno nie do spania, ze względu na fakt, że jest dość wywrotny”.

Ostatni typ hamaka okaże się perfekcyjny do czytania lub spożywania deserów w zaciszu własnego ogrodu lub na patio. Jego konstrukcja wygląda dokładnie tak, jak wskazuje na to nazwa. To lekki, materiałowy fotel, który można zawiesić w dowolnym miejscu. Umożliwia komfortowy wypoczynek i daje możliwość huśtania się jak w huśtawce.

Jaki materiał wybrać?

Skoro już wiadomo, na co zwracać uwagę w kwestii samej konstrukcji i typu hamaka, warto zapoznać się z dostępnymi materiałami, z których może być on wykonany. Który będzie najlepszy?

Unikaj tanich, złej jakości zamienników. Z pewnością kojarzysz hamaki z elastycznej, syntetycznej siatki o grubych oczkach – są one nie tylko mało wygodne, ale też nietrwałe. Jeśli więc kupujesz hamak tradycyjny, wybierz ten o gęstym splocie. Taki materiał jest komfortowy i wytrzymały na obciążenia. Tka się go z cienkich, a jednocześnie mocnych sznurków, które tworzą zwartą tkaninę. Uczucie lekkości i wygody gwarantowane!

Alternatywę stanowią hamaki wykonane z bawełny. Najlepiej wybierać modele z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, który potwierdza wysoką jakość, bezpieczeństwo oraz antyalergiczność tkaniny.