Drzwi wewnętrzne
2 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne mają za zadanie wyciszać dźwięki i zachowywać prywatność domowników. Są one także bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrz. Przy ich wyborze trzeba ustalić, po której stronie znajdują się zawiasy i jakiej szerokości jest ościeżnica. Wygląd zewnętrzny powinien współgrać ze ścianami i podłogami. Najpopularniejsze są drzwi malowane i klejone okleiną, która imituje drewno.

Drzwi dopasowane do pomieszczenia

W przypadku mieszkań, które posiadają łazienkę, kuchnię i 2-3 pokoje, drzwi przeważnie wybiera się w tym samym stylu. W domach, które mają pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, można wprowadzić więcej kombinacji. Do sypialni, łazienki i toalety, gdzie podstawą jest zachowanie prywatności, najlepiej sprawdzają się drzwi pełne lub z niewielkim, górnym przeszkleniem. Choć drzwi wewnętrzne mogą się od siebie różnić, powinny pasować do koloru ścian i podłóg w pomieszczeniach, przy których mają być zamontowane. Różne style i zbyt mocne kontrasty poskutkują tym, że całość nie będzie ze sobą współgrać. Przeważnie wybiera się drzwi nieco ciemniejsze niż zastosowane kolory.

Budowa wewnętrzna i wygląd zewnętrzny

Przeważnie drzwi wewnętrzne są płytowe lub płycinowe. Drzwi płytowe zbudowane są z klejonego drewna iglastego lub płyty MDF. Drzwi płycinowe w ramie konstrukcyjnej zawierają wypełnienie wykonane z płyt drewnopochodnych. Najczęściej sprzedaje się drzwi w okleinie drewnopodobnej ze względu na duży wybór wzorów i kolorów oraz imitację drewna, którą doskonale można dopasować do różnych aranżacji.

Specjalista z AMG Centrum Podłóg i Drzwi w Gdyni dodaje: Bardzo popularne są także drzwi białe. Zlewają się z białymi ścianami i stanowią dobry kontrast dla drewnianych podłóg i mebli. Drzwi w innych kolorach powinny współgrać z zamysłem aranżacyjnym mieszkania.

Szczegóły techniczne

Przy wyborze drzwi niezbędne jest ustalenie kilku szczegółów technicznych. Drzwi mogą być lewe lub prawe. Jeśli mamy zamontowaną ościeżnicę, należy sprawdzić, po której stronie są zawiasy. Drzwi wewnętrzne można także nabyć z ościeżnicą w takim samym lub podobnym kolorze. Należy również pamiętać o tym, że mają one kilka podstawowych wymiarów – 60, 70, 80, 90 lub 100 cm szerokości. Natomiast standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi 203 cm. Położenie posadzki często skutkuje tym, że drzwi trzeba przyciąć o 1-2 cm. Jeśli nie mamy gotowych ościeżnic, możemy zdecydować się na ościeżnice stałe lub regulowane. Pierwsze mają szerokość 6 lub 10 cm, natomiast drugie można dopasować do innej grubości ściany.