Drzwi wewnętrzne
22 kwietnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne stanowią dopełnienie wnętrza. W zależności od zastosowanych rozwiązań, mogą albo stać się oryginalnym elementem aranżacji, który przyciąga wzrok, albo być niemal całkowicie niewidoczne. Przy wyborze drzwi do domu lub mieszkania kieruj się jakością oraz możliwościami wykorzystania. Podpowiadamy, na co zwracać największą uwagę przy zakupie drzwi wewnętrznych.

Zależy od przeznaczenia

Dużo zależy od tego, w jakim pomieszczeniu montujesz drzwi.

W dziennych, otwartych pomieszczeniach (salon, pokój dzienny, jadalnia) dużą rolę odgrywa naturalne światło. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym dostęp do promieni słonecznych jest nieodzowny. Dużo przyjemniej spędza się czas w jasnych wnętrzach, dlatego w takim przypadku świetnie sprawdzą się drzwi częściowo lub w pełni przeszklone, które będą przepuszczały światło.

Odwrotna zasada obowiązuje w przypadku takich pokoi, w których cenisz sobie prywatność i spokój. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Eurodoors: W toaletach, sypialniach i domowych gabinetach warto zastosować drzwi pełne, najlepiej o bardzo dobrej izolacyjności akustycznej.

Zupełnie inaczej jest już w przypadku pomieszczeń gospodarczych, takich jak spiżarnia lub pralnia. W tych miejscach liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Aby łatwiej było Ci przenosić większe i nieporęczne przedmioty, najlepiej postawić na szerokie na co najmniej 90 centymetrów drzwi.

Jaka ościeżnica?

Ościeżnica to nieruchoma rama osadzona w glifie, czyli w wewnętrznej krawędzi otworu ściany budynku. Montuje się do niej na zawiasach skrzydła drzwiowe, bramowe lub okienne. Wybór ościeżnicy jest bardzo ważny, bo od tego zależy, jak będą się prezentować Twoje drzwi i jak użyteczne będą.

Dużą popularnością cieszą się od niedawna drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą. Wąska ościeżnica o aluminiowej konstrukcji jest zamontowana w ścianie tak, że staje się niemal zupełnie niewidoczna. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na pokrycie drzwi takim samym materiałem, jaki został użyty do wykończenia ściany wokół, zyskasz naprawdę spektakularny efekt wykończeniowy. Co ważne, skrzydło drzwi może być zlicowane ze ścianą tylko po jednej stronie. W drugim pomieszczeniu powstaje wówczas wnęka.

Jak przygotować się do zamontowania takiej ościeżnicy? Należy wyodrębnić otwór drzwiowy o wymiarach dostoswanych do drzwi – musi być od nich szerszy i wyższy jedynie o centymetr.

Jeśli więc nie masz takiej możliwości, postaw na ościeżnicę w kolorze skrzydła. Taką opcję oferują m.in. drzwi Eurodoors. Bardzo modnymi opcjami są także drzwi z nadstawką oraz drzwi bezprzylgowe.

Jakie są najpopularniejsze materiały w drzwiach wewnętrznych?

W przypadku drzwi wewnętrznych najczęściej można spotkać się z dwoma rodzajami wypełnienia. Wyróżnia się drzwi płytowe oraz drzwi płycinowe.

Te pierwsze mogą składać się z drewna iglastego klejonego lub płyty MDF oraz z wypełnienia zapewniającego sztywność konstrukcji. Producenci bardzo często stawiają na wypełnienie z kartonu o strukturze plastra miodu. W przypadku tych drzwi należy mieć na uwadze, że wykorzystanie płyty wiórowej znacznie zwiększa ciężar drzwi.

Z kolei drzwi płycinowe składają się z ramy konstrukcyjnej oraz z osadzonych wewnątrz niej płycin, które odgrywają rolę wypełnienia.