armatura łazienkowa
17 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kryteria wyboru armatury łazienkowej

Wybór odpowiedniej armatury łazienkowej tylko z pozoru wydaje się być prostym zadaniem. Większość osób stawia po prostu na te elementy, które najbardziej im się podobają. Oczywiście, wygląd armatury jest dość istotny jednak nie może być jedynym kryterium wyboru. Na jakie parametry warto, więc zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej armatury łazienkowej?

Trwałość i wygoda użytkowania baterii umywalkowej

Bateria umywalkowa to jedna z najintensywniej eksploatowanych obszarów łazienki i warto o tym pamiętać, wybierając armaturę. Z tego powodu głównym kryterium wyboru powinna być, jakość użytych materiałów produkcyjnych oraz solidność wykonania. Trwałość i precyzja regulacji parametrów strumienia w dużym stopniu są zależne od tworzywa, z którego zbudowana jest głowica sterująca. Najmniej awaryjne będą, więc modele ceramiczne pochodzące od sprawdzonych firm, takich jak producent armatury łazienkowej Ceramed. Są one dodatkowo chronione chromowaną powłoką, dzięki czemu bateria staje się odporna na negatywne działanie wilgoci.

Ponieważ bateria umywalkowa jest często używana, ważnym kryterium przy wyborze jest oszczędność wody. Zakup kranu z napowietrzaczem pozwoli obniżyć rachunki. Specjalne sitko, które montuje się na wylocie wylewki, rozbija strumień powietrzem i sprawia, że staje się on miękki i perlisty. Co ciekawe, oprócz obniżenia zużycia wody nawet o 50%, takie rozwiązanie ogranicza ryzyko rozchlapywania strumienia podczas mycia rąk. Nowoczesnym rozwiązaniem w wyższej cenie są baterie bezdotykowe, których mechanizm minimalizuje ryzyko marnowania wody wynikające z nieuwagi domownika.

Higieniczna strefa bidetowa

Jeśli chodzi o baterie bidetowe, najważniejszym kryterium będą higiena i wygoda użytkowania. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się armatura o obłych, prostych kształtach. Warto także zdecydować się na ruchomy napowietrzacz, który umożliwia regulowanie kierunku padania strumienia wody. W małych łazienkach, gdzie nie ma miejsca na bidet, doskonałym rozwiązaniem będzie bateria umywalkowa z natryskiem typu bidetta.

Wanna czy prysznic?

Ludzie dzielą się na dwa typy: miłośników wanny i szybkiego prysznicu. Podczas zakupu baterii do wanny trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na przepustowość. Warto także pamiętać, aby armatura łazienkowa i jej ciężar były dopasowane do sposobu mocowania, co ma szczególne znaczenie przy bateriach montowanych na krawędzi. Ze względu na wygodę, oszczędność wody i komfort użytkowania, coraz więcej nowoczesnych łazienek wyposażonych jest w kabinę prysznicową. Najlepiej zainwestować w baterię wyposażoną w termostat, który eliminuje ryzyko poparzeń i zwiększa komfort kąpieli. Wysokość montażu baterii uzależniona jest od wzrostu użytkowników, ale generalna zasada mówi, że optymalnym rozwiązaniem jest jej zainstalowanie około 110 cm nad brodzikiem lub posadzką.