kotwy
22 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Kotwy chemiczne – charakterystyka

 Technologie łączenia ze sobą różnego rodzaju elementów to podstawa dla branży budowlanej. Jedną z takich technologii jest zastosowanie kotew chemicznych.

Czym jest kotwa chemiczna?

Kotwy chemiczne nazywane są również łącznikami wklejanym i uznawane są powszechnie za najwydajniejszą metodę łączenie ze sobą elementów, stosowaną w budownictwie. Czynnikiem kotwiącym jest w nich masa żywiczna, która po zaaplikowaniu twardnieje i trwale przylega do powierzchni wewnętrznej otworu, w którym ma zostać umieszczony łącznik.

Jak montuje się kotwy chemiczne?

Montaż kotew chemicznych jest bardzo prosty. – W pierwszej kolejności należy wywiercić otwór pożądanej wielkości, adekwatnej do rozmiarów kotwy – wyjaśnia przedstawiciel firmy NarmalŚrednica wiertła powinna być o 2 mm większa od średnicy kotwy. Gotowy otwór należy oczyścić z pyłu w celu maksymalnego zwiększenia przyczepności masy żywicznej do wewnętrznej powierzchni odwiertu – w celu wykorzystuje się szczotkowanie i przedmuchiwanie otworu przy użyciu kompresora. Teraz można otwór wypełnić przy pomocy żywicy – używamy w tym celu wyciskacza. Otwór powinien zostać wypełniony do około ½ objętości Pamiętamy, że pierwszych kilka milimetrów wyciśniętej masy nie nadaje się do użytku, gdyż nie jest dokładnie wymieszana, dlatego należy ją wycisnąć poza otworem. W masie umieszczamy kotwę i dokręcamy przy użyciu klucza dynamometrycznego. Jeżeli kotwa ma zostać umieszczona w elementach takich jak pustaki, konieczne staje się zastosowanie tulei siatkowej – to właśnie ją wypełnia się masą, która po umieszczeniu kotwy zostaje wyciśnięta przez otwory. Tworzące się w ten sposób grudki masy stanowią podstawę mocowania kotwy.

Zastosowanie, zalety i właściwości kotew chemicznych

Kotwy chemiczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do łączenie ze sobą wszelkiego rodzaju elementów wykonanych z betonu, kamienia czy ceramiki, w tym również pustaków. Wykorzystuje się zarówno w budowie nowych obiektów, jak i remontach starych. Posiadają one kilka bardzo istotnych zalet. Najważniejszą z nich, wymienianą przez fachowców jest fakt, że montaż kotew nie powoduje naprężeń w strukturze elementu – oznacza to, że kotwy tego rodzaju nie wpływają na wytrzymałość elementu w którym zostaną umieszczone, a ponadto mogą być montowane blisko krawędzi, naroży oraz pozostałych kotew. Jest to znacząca przewaga nad kotwami mechanicznymi, montowanymi poprzez wykorzystanie rozprężenia. Druga istotna zaleta kotew chemicznych to zdolność do przenoszenia bardzo dużych obciążeń – pod tym względem są one porównywalne do kotew stalowych. Utwardzenie masy żywicznej w temperaturze 20 stopni trwa około 30 minut, masa sama w sobie jest bezwonna, można ją stosować nawet w utrudnionych warunkach atmosferycznych, np. w czasie opadów i przy temperaturze od 5 stopni Celsjusza.