Kotły do domowego C.O.
16 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kotły do domowego c.o. Czym się kierować przy wyborze?

Zakup nowego kotła c.o. to spora inwestycja, jednak pod warunkiem właściwego wyboru urządzenia, wydatek szybko się zwróci. Montaż wydajnego kotła na tanie paliwo gwarantuje duże oszczędności w eksploatacji. Dużą zaletą nowoczesnych urządzeń grzewczych jest także konstrukcja zapewniająca łatwą i czystą obsługę kotłowni. Na co dokładnie zwracać uwagę podczas wyboru kotła na paliwo stałe?

Rodzaj paliwa spalanego w kotle c.o.

Obecnie na rynku dostępne są wyłącznie kotły 5. klasy, spełniające wymogi energetyczne i emisyjne dyrektywy Ecodesign. Aby urządzenie zostało dopuszczone do sprzedaży, musi pozytywnie przejść testy emisji zanieczyszczeń oraz wydajności przy zasilaniu paliwem konkretnego rodzaju. Dlatego producenci nie dostarczają już kotłów wszystkopalnych, do których można wrzucić i drewno, i węgiel, i śmieci. Nowoczesne kotły c.o. zasilane są ekologicznymi paliwami, najczęściej pelletem lub ekogroszkiem.

Najtańszym z ekopaliw do kotłów 5. klasy jest ekogroszek, czyli węgiel o drobnej granulacji, bardzo dużej wartości opałowej, częściowo oczyszczony z siarki i popiołów. Ekogroszek sprzedawany jest luzem i w workach, przy czym ta druga opcja – choć droższa – jest zdecydowanie wygodniejsza. Niestety, ekogroszek nie jest wolny od wad. Jeśli paliwo nabierze wilgoci, straci wydajność, może też doprowadzić do korozji pieca. Dlatego opał trzeba zawsze kupować od sprawdzonych dostawców i zadbać o dobre warunki przechowywania. W niektórych województwach piece na ekogroszek są wykluczone z programów dofinansowania.

Pellet drzewny jest nieco droższy od ekogroszku, za to bardziej ekologiczny. Z punktu widzenia użytkownika istotna jest czystość paliwa – przechowywany w workach pellet nie pyli i nie brudzi kotłowni tak jak węgiel; przy jego spalaniu powstaje dużo mniej popiołu i sadzy, w związku z czym nie ma potrzeby tak częstego czyszczenia pieca. Piece pelletowe z podajnikiem są najwygodniejsze ze wszystkich kotłów na paliwa stałe.

Sposób załadunku paliwa

Chociaż kotły z tradycyjnym załadunkiem ręcznym są wciąż dostępne, stanowią ułamek oferty producentów. Zwykle tańsze od kotłów automatycznych, są niestety bardzo kłopotliwe w obsłudze i zazwyczaj mniej wydajne. Do spalania paliw o niewielkiej granulacji, a więc ekogroszku i pelletu, zaleca się kotły z podajnikiem. Takie urządzenia grzewcze wyposażone są w zasobnik, z którego paliwo w sposób automatyczny podawane jest na palenisko. Pracą kotła z podajnikiem zarządzają elektroniczne sterowniki, które dostosowują ilość spalanego paliwa do bieżącego zapotrzebowania energetycznego instalacji grzewczej. Automatyczne sterowanie pracą kotła jest z jednej strony wygodne, z drugiej zaś oszczędne – ilość zużywanego opału nigdy nie jest większa niż to konieczne.

Moc grzewcza kotła c.o.

Najtrudniejszym zadaniem przy wyborze kotła c.o. jest ustalenie wymaganej mocy. Zbyt mała moc sprawi, że budynek będzie niedogrzany. Za duża moc kotła doprowadzi do sytuacji, w której urządzenie nigdy nie będzie pracowało z odpowiednią wydajnością, a energia cieplna będzie się po prostu marnować. Informacja o zalecanej mocy kotła c.o. powinna znajdować się w projekcie domu. Jeśli właściciel nieruchomości nie ma dostępu do takich dokumentów, chętnie pomagamy w obliczeniach – mówi ekspert z firmy KOŁTON.

Wymagana moc kotła c.o. zależy nie tylko od powierzchni budynku. Przystępując do obliczeń, trzeba brać pod uwagę istniejące izolacje. Stare domy bez docieplenia mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię cieplną od nowych, dobrze zaizolowanych obiektów. Większa moc kotła będzie potrzebna również w instalacjach, które ogrzewają nie tylko pomieszczenia, ale też wodę użytkową.