24 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Koszt budowy domu szkieletowego – czy to się opłaca?

Budowa nowego domu to kosztowna inwestycja. Na ostateczną cenę realizacji przedsięwzięcia wpływa przede wszystkim zastosowana technologia budowy, użyte materiały oraz koszt robocizny ekipy budowlanej. W przypadku budowy domu szkieletowego z drewna można jednak znacznie ograniczyć te koszty. Taka realizacja jest więc znacznie bardziej opłacalna niż budowa domu murowanego.

Oszczędności związane z domami szkieletowymi

Domy szkieletowe wykonane z drewna, takie jak na przykład te stawiane przez firmę Ligar ze Stargardu,  są mniej pracochłonne. Sprawia to, że czas realizacji przedsięwzięcia jest krótszy. Na postawienie gotowego budynku potrzeba bowiem około kwartału. Znacznie krótszy czas trwania przedsięwzięcia bezpośrednio wpływa na cenę robocizny – im mniej dni będzie pracowała ekipa przy budowie domu, tym mniejsze koszty poniesie inwestor w związku z jej pracą – czyli my.

Co się składa na koszt budowy domu szkieletowego?

Na koszt budowy składają się także materiały, które w zależności od wyboru, są także mniej kosztowne niż w przypadku domów murowanych. Wybierając rodzaj drewna na budowę naszego domu, warto decydować się na materiały wysokiej jakości, które, mimo, że droższe, będą jednak dłużej i lepiej służyły. Cena wybudowania gotowego domu szkieletowego z drewna na ogół wynosi o około kilkaset złotych mniej za metr kwadratowy niż domu murowanego o tej samej powierzchni. Oznacza to oszczędność na poziomie około 25 – 30% kosztów realizacji całego przedsięwzięcia, która w przypadku budownictwa mieszkalnego generuje w efekcie pokaźną sumę, która może być przeznaczona na zakup mebli, czy dalsze wykończenie wnętrza budynku.

Szybki zwrot inwestycji

Wiele osób decydując się na budowę domu, zaciąga na ten cel kredyt, którego raty musi spłacać niemal od razu. W przypadku domów szkieletowych jest możliwość wprowadzenia się do ich wnętrza już po 3 miesiącach, dzięki czemu inwestor płaci za efektywne użytkowanie budynku oraz nie ponosi kosztów utrzymania tymczasowego miejsca zamieszkania. To także generuje znaczne oszczędności. Porównując koszt budowy domu szkieletowego z ceną postawienia budynku o tych samych parametrach w technologii murowanej widać, że pierwsza opcja jest znacznie bardziej opłacalna pod względem finansowym.

Domy szkieletowe będą więc doskonałym rozwiązaniem dla tych inwestorów, którzy cenią sobie dobrą jakość wykonania i ekonomiczność.