Koszenie trawy dbanie o trawnik
29 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Koszenie trawy. Jak dbać o trawnik w ogrodzie?

Przechadzając się po parkach i obserwując zadbane ogrody na prywatnych posesjach, można często zobaczyć niezwykle równy, zielony i zadbany trawnik. Ten widok okazuje się marzeniem wielu posiadaczy działek, a dobra wiadomość jest taka, że osiągnięcie wyśnionego efektu nie jest szczególnie trudne. Istnieje kilka sprawdzonych metod na trawnik jak z obrazka. Jak samodzielnie stworzyć taką przestrzeń? Oto kilka porad!

ABC posiadania gęstej i zielonej trawy

Aby zgłębić wiedzę dotyczącą koszenia trawy, warto najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o jej gęstość i zielony kolor. Oczywiście, koszenie jest uważane za sposób na przyspieszenie wzrostu trawnika, jednak na początku należy odpowiednio zasiać wybraną odmianę i pamiętać o jej obfitym nawodnieniu.

Przed wysiewem należy działkę oczyścić z innych roślin, gruzu i kamieni, które mogłyby popsuć cały efekt lub też narazić kosiarkę na zniszczenie. Najlepiej jest więc przekopać cały teren na głębokość około 25-30 cm. Poziom pH gleby trzeba doprowadzić do wartości około 6 do 6,5. Takiej czynności można dokonać poprzez tzw. wapnowanie, czyli jej odkwaszanie.

Dalsze działania polegają na zasiewie wybranej odmiany trawy o odpowiedniej porze roku. Najlepszym momentem według ogrodników jest wiosna oraz koniec lata. Ważne, aby w tym okresie młodym roślinkom nie groziły już przymrozki.

Kiedy pierwszy raz skosić nowy trawnik?

Pierwsze koszenie trawy może być przeprowadzone, kiedy młody trawnik osiągnie już zadowalającą wysokość, czyli około 10 cm. Warto, jednak pamiętać, aby w takim przypadku kosić tylko połowę wysokości źdźbła. Z biegiem czasu, można trawę skracać nawet o około 70 % jednak wiele opinii głosi, że najlepiej jest skracać około 1/3 wysokości trawy. W przypadku, jeśli zakres takich obowiązków wykracza poza zainteresowania lub kompetencje właściciela działki, a teren jest duży, warto skorzystać z porad lub usług fachowców.

Narzędzia do koszenia trawy i najlepsze techniki

– Najlepsze narzędzia do koszenia trawy to współczesne kosiarki elektryczne, spalinowe lub tzw. podkaszarki, które ułatwiają usuwanie trawy z trudno dostępnych miejsc przy schodach, płotach i krawędziach budynków. Fachowcy z firm specjalizujących się w pielęgnacji trawników mogą nie tylko skutecznie i efektywnie skosić trawę, ale także poprawić jej ogólny wygląd poprzez inne zabiegi. W tym przypadku profesjonalny sprzęt oraz lata doświadczenia są na wagę złota

– informuje pracownik Pogotowia Ogrodniczego z Tych.

Jeśli pasjonat natury poszukuje sposobów na utrzymanie pięknego ogrodu i fascynuje go ogrodnictwo, Tychy są odpowiednim miejscem na poszukiwanie wyszkolonych i skutecznych zespołów do zadań specjalnych. Co ciekawe dla osób chcących znaleźć pracowników z tej branży, dla których pasją jest pielęgnacja ogrodów i ogrodnictwo, ­ Mikołów także posiada ciekawą ofertę.

Podsumowując, warto dodać kilka praktycznych wskazówek. Ważną informacją, jest to, aby przed koszeniem dobrze naostrzyć noże. W innym wypadku zamiast równego i estetycznego trawnika posiadacz działki może otrzymać efekt poszarpanej trawy. Drugą istotną ciekawostką jest fakt, że nie powinno się dopuścić do kwitnienia trawy i jej żółknięcia – w tym celu ważne jest regularne koszenie. Małe i średnie działki mogą być pielęgnowane przy użyciu zwykłych kosiarek elektrycznych. W przypadku, gdy teren jest naprawdę duży, warto wybrać spalinowy wariant z kierownicą.