kostka brukowa
20 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kostki brukowe jako element ozdobny ogrodu

Własny ogród stanowi marzenie wielu osób. Jest on miejscem, w którym można odpoczywać i relaksować się w ciepłe dni. Właśnie dlatego zazwyczaj zależy nam na jego estetycznym wyglądzie, aby przebywanie w nim było jak najprzyjemniejsze. Z tego względu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zarówno na roślinność czy meble ogrodowe, jak i na odpowiednie materiały na nawierzchnię. Do tworzenia ścieżek oraz innych elementów małej architektury w ogrodzie wykorzystuje się zazwyczaj kostkę brukową. Stanowi ona nie tylko niezwykle trwały, ale także ozdobny element. Dlaczego warto postawić na kostkę brukową w ogrodzie?

Jaką kostkę brukową wybrać?

Rynek oferuje wiele różnorodnych wzorów kostki brukowej, dzięki czemu możliwe jest tworzenie oryginalnych aranżacji. Przed wyborem kostki do ogrodu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Powinna być ona dobrana do wielkości powierzchni, która zostanie nią pokryta oraz do obciążenia, któremu będzie poddawana. Od tych czynników będzie zależał wybór kostki, która może mieć różną wielkość oraz grubość.

Kostka brukowa powinna współgrać pod względem estetycznym z elewacją domu, a także z kolorem ogrodzenia. Warto uwzględnić również sposób użytkowania powierzchni, na której będzie ona położona. W intensywnie eksploatowanych miejscach, które są szczególnie podatne na zabrudzenia, najlepiej sprawdzą się ciemniejsze kolory kostki. Układanie kostki brukowej dobrze jest zlecić profesjonalnej firmie, ponieważ sposób położenia będzie miał wpływ na jej trwałość.

Zalety wybrania kostki brukowej do ogrodu

Wiele osób decyduje się na wybór kostki brukowej do ogrodu ze względu na jej trwałość. Takie rozwiązanie zagwarantuje, że wykonane z niej ścieżki bądź inne elementy w ogrodzie zachowają niemal idealny stan przez wiele lat.

Jak mówi specjalista z Brukmar specjalizującej się w świadczeniu usług brukarskich:

Decydując się na wybór kostki brukowej do ogrodu, nie trzeba martwić się o to, że z biegiem lat będą w niej powstawały uszkodzenia wymagające naprawy. Niektóre rodzaje kostek są odporne na działanie promieniowania słonecznego, dzięki czemu nie będą blaknąć. Dodatkowo kostka nie ulega łatwo ścieraniu, a także gwałtownym zmianom temperatury. Kostki brukowe posiadają wysokie parametry wytrzymałościowe, a także są dobre jakościowo. Ich ogromnym atutem jest również duża różnorodność, zarówno jeśli chodzi o materiał wykonania, jak i o kolor oraz wielkość.

Jak wykorzystać kostkę w ogrodzie?

Kostka brukowa jest wykorzystywana w ogrodzie zazwyczaj do tworzenia alejek oraz wytyczania stref. Można dzięki niej również zaakcentować wybrane miejsca w ogrodzie. Stanowi także podstawowy element w przypadku budowy murków czy elementów małej architektury. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybranie kostki brukowej do przyozdobienia rabat kwiatowych bądź wykonania osłon na donice z kwiatami. Popularnym rozwiązaniem jest także użycie kostki do wyłożenia nią obrzeży miejsca wytyczonego do robienia ognisk.

Kostki brukowe stanowią dosyć popularny sposób na przyozdobienie ogrodu. Dzięki nim przestrzeń staje się dużo bardziej estetyczna oraz nabiera oryginalnego charakteru. Warto na nie postawić, jeżeli chcemy cieszyć się przez długi czas trwałymi elementami dekoracyjnymi w ogrodzie.