kostka brukowa wizytowka posesji
12 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kostka brukowa jako wizytówka posesji

Kostka brukowa to nieodzowny element wykończenia elewacji budynku. Estetycznie wykonany podjazd, ścieżki piesze w ogrodzie oraz taras decydują o wyglądzie posesji. Właściwie dobrany materiał może podkreślić walory posiadłości, warto zatem zadbać o spójną kolorystykę. Dominujące w nowoczesnym budownictwie minimalizm i prostota form przekładają się na obowiązujące trendy w brukarstwie.

Aranżacja z kostki brukowej. Jaki materiał wybrać?

Wybrukowane elementy działki powinny przede wszystkim współgrać ze stylem architektonicznym budynku oraz aranżacją ogrodu. Jeśli budynek wykończony jest w stylu tradycyjnym, kostka brukową najlepiej ułożyć w finezyjne kształty, ronda i kręte alejki. Zwarta bryła domu w stylu nowoczesnym wymusza niejako minimalistyczne formy wykończenia posesji. Warto wybierać proste i geometryczne wzory a kostkę układać w sposób symetryczny. Jak podkreślają specjaliści z firmy budowlanej SAS BUD Radzyński, podczas układania krótkich podjazdów warto wybierać kostkę brukową o małych rozmiarach. Wielkoformatowe płyty brukowe idealnie komponują się z prostymi formami budynków, jednakże najlepiej sprawdzą się na dłuższych traktach i sporych tarasach. Przy większej powierzchni i prostszych formach jest mniej docinania, zatem strata materiału jest zdecydowanie mniejsza.

Trwałość zastosowanych rozwiązań decyduje o estetyce wybrukowanych elementów. Popękana kostka lub koleiny powstające na jej powierzchni na skutek błędnie dobranego materiału mogą oszpecić posesję. Grubość kostki brukowej powinna być zatem ściśle dopasowana do potrzeb użytkowych. Na tarasach i ścieżkach pieszych można układać kostki o grubości 6 cm, a na podjazdach dla samochodów osobowych optymalnym rozwiązaniem jest kostka o grubości 8 cm. Duże obciążenie pojazdów ciężarowych powinna wytrzymać kostka o grubości 12 cm.

Jak wybrukować teren wokół domu?

Dobrze przemyślane i dopasowane do ukształtowania terenu rozwiązania wpływają na funkcjonalność kostki brukowej i czynią przestrzeń praktyczną. Aby podjazd lub taras były wizytówką posesji, warto zadbać o każdy, nawet najmniejszy detal. Podczas układania kostki brukowej warto pamiętać o zasadach, które wpływają na spójność i estetykę całej kompozycji. Kluczowy jest wybór dobrej jakości materiałów. Trwałość wybranych rozwiązań gwarantuje idealny wygląd podjazdu przez wiele lat. Dodatkowo warto zapatrzeć się w myjkę ciśnieniową i zalecane przez producenta kostki preparaty czyszczące i impregnujące, które pozwolą utrzymać nawierzchnię w nienagannym stanie.