kobieta kosząca trawę
6 maja 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Kosiarka elektryczna czy spalinowa – jaką wybrać?

Kosiarka ogrodowa to urządzenie, które pozwala zadbać o piękny wygląd trawnika wokół domu. Planując jej zakup, należy natomiast zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, wśród których jednym z nich jest rodzaj zastosowanego w niej zasilania. Najpopularniejsze modele kosiarek ogrodowych wyposażone są w napęd elektryczny lub spalinowy, odpowiedni jego dobór do danych potrzeb wymaga z kolei uwzględnienia 4 poniższych kwestii.

Powierzchnia przeznaczona do koszenia

Stając przed wyborem związanym z tym, która kosiarka sprawdzi się lepiej w ogrodzie — spalinowa czy elektryczna należy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnie trawnika, który będziemy nią kosić. Kosiarki elektryczne sprawdzą się przede wszystkim na niewielkim terenie o dość równym ukształtowaniu, ze względu na ograniczenia wynikające z długości ich kabla zasilającego. W przypadku kiedy trawnik jest rozległy, a na terenie występują pagórki lub inne nierówności lepszym wyborem będzie natomiast model spalinowy, którego zasięg jest niczym nieograniczony.

Pożądana moc kosiarki ogrodowej

Rodzaj zasilania kosiarki ogrodowej ma również bezpośredni wpływ na jej moc. Przykładowo modele spalinowej dostępne w ofercie sklepu z narzędziami ogrodniczymi Sochacki-Serwis mają moc od 2,8 KM do 3,5 KM, przy czym moc kosiarek elektrycznych wyposażonych w silnik indukcyjny wynosi maksymalnie 2,4 KM. Parametr ten jest niezwykle istotny, zwłaszcza jeśli urządzenie ma być wykorzystywane do koszenia gęstej, mokrej trawy na nierównym terenie. W takim przypadku najlepszym wyborem jest więc model spalinowy.

Poziom hałas emitowany przez kosiarkę

Nieco mniej istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki ogrodowej, jest poziom emitowanego przez nią hałasu, zwłaszcza jeśli nasz ogród sąsiaduje bezpośrednio z innymi budynkami. Modele elektryczne są co do zasady nieco cichsze od spalinowych, emitują one bowiem hałas na poziomie około 85 dB. W związku z tym, aby żyć w zgodzie z sąsiadami, lepiej postawić na elektryczną kosiarkę, której hałas nie będzie tak uciążliwy, jak w przypadku spalinowej.

Wyposażenie kosiarki w kosz na trawę

Ostatnim czynnikiem, który może zadecydować o wyborze między kosiarką elektryczną a spalinową, jest jej wyposażenie w kosz na trawę. Tego typu element o wiele częściej stosowany jest w kosiarkach spalinowych. W ich przypadku bardzo często wyposażony jest on także w dodatkową funkcję mulczowania, czyli mielenia skoszonej trawy. W kosiarkach elektrycznych kosze na trawę są z kolei rzadziej stosowane, gdyż zwiększają one wagę urządzenia.