Ogrzewanie pelletem
3 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Korzyści wynikające z ogrzewania pelletem

Pellet to odpady pochodzące z tartaków i firm zajmujących się obróbką drewna. W wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem bez użycia chemicznych spoiw powstają małe granulki. Mają one wysoką wartość opałową. Ogrzewanie pelletem wykorzystuje najstarszą metodę wytwarzania ciepła, jaką jest spalanie drewna. Dzięki technologii wydajność sięga 90 %. Jakie korzyści wynikają z ogrzewania pelletem?

Jak działa system ogrzewania pelletem?

Nowoczesne systemy ogrzewania pelletem są łatwe w obsłudze. Zarówno napełnianie kotła, jak i sterowanie i regulacja systemu odbywają się automatycznie. To sprawia, że pellet staje się coraz bardziej popularny. Zapłon i spalanie rozpoczynają się samoczynnie w komorze spalania z wykorzystaniem czujników pomiarowych. Powstałe ciepło ogrzewa zintegrowany wymiennik ciepła, który przekazuje energię do obiegu grzewczego. Użytkownik musi tylko wyrzucić popiół.

Ogrzewanie pelletem jest ekologiczne dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Piece wyposażono w automatyczny zapłon, który włącza się tylko wtedy, gdy potrzeba więcej energii cieplnej. Eko pellet pozbawiony sztucznych dodatków scalających jest czystym paliwem mineralnym. Nie zawiera trujących substancji smolistych oraz nie generuje odpadów. W wyniku spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Ponadto system jest bezpieczny, ponieważ klapy i śluzy chronią przed cofaniem się płomienia do układu podającego.

Jakie są zalety eko pelletu?

Podstawową zaletą pelletu jest bardzo niska szkodliwość dla środowiska. Dwa kilogramy pelletu z trocin i wiórów drzewnych zastępują jeden litr oleju opałowego. W wyniku wtórnego wykorzystania odpadów unika się wykorzystywania całych drzew. Produkcja eko pelletu wymaga znacznie mniej energii niż w przypadku paliw kopalnych.

W połączeniu z innymi źródłami energii, jak energia słoneczna lub wiatrowa, ogrzewanie pelletem ogranicza koszty. Ceny pelletu są stabilne, podczas gdy rynek ropy i gazu podlega dużym wahaniom. Zakup pelletu w Big Bagach, jakie oferuje Europol, pozwala zaoszczędzić na transporcie.

Proces spalania jest zrównoważony i neutralny pod względem emisji CO2 dzięki temu, że drewno to surowiec odnawialny. Spalanie uwalnia tylko tyle dwutlenku węgla, ile jest przechowywane w drewnie w fazie wzrostu. Dla porównania, na wytworzoną jednostkę ciepła w kWh system ogrzewania pelletem emituje 40 g CO2 na kWh, ogrzewanie gazowe już około 240 g/kWh, a olejowe nawet 300 g CO2 na kWh. To dlatego pellet jest opcją przyjazną dla klimatu, a instalacja wartą rozważenia alternatywą dla innych systemów. Ogrzewanie pelletem imponuje efektywnością energetyczną, niskimi kosztami eksploatacji i dbałością o środowisko.