Konstrukcje aluminiowe w nowoczesnych aranżacjach
11 maja 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Konstrukcje aluminiowe w nowoczesnych aranżacjach – przykłady rozwiązań

Aluminium to metal o doskonałych właściwościach. Jest lekki, odporny na korozję oraz oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, łatwy w obróbce i trwały. W swojej czystej postaci glin (czyli aluminium) jest jednak zbyt miękki, aby móc go wykorzystać do produkcji wytrzymałych konstrukcji. Z tego względu dodaje się do niego różne pierwiastki (np. magnez, miedź czy krzem). W ten sposób powstają wytrzymałe stopy, które są doskonałym materiałem wykorzystywanym np. do produkcji okien, drzwi i innych konstrukcji.

Jakie zastosowania mają stopy aluminium?

Doskonałe parametry stopów aluminium sprawiają, że jest to idealny materiał do produkcji wielu elementów i konstrukcji budowlanych. Konstrukcje aluminiowe chętnie wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach to m.in.:

1. Okna i drzwi 

Okna produkowane z aluminium cieszą się coraz większą popularnością. Charakteryzują się doskonałymi parametrami, zapewniając wnętrzom ochronę przed hałasem i chłodem na najwyższym poziomie. Profile i kształtowniki aluminiowe odznaczają się wysoką estetyką, lekkością i odpornością na korozję oraz działanie czynników atmosferycznych. Dzięki zastosowaniu malowania proszkowego jako metody wykańczającej stają się jeszcze trwalsze, a ich barwa może być dostosowana do wymagań konkretnego projektu. Z aluminium produkowane są również drzwi podnoszono przesuwne, które wspaniale komponują się z nowoczesnymi projektami architektonicznymi. Nowoczesne technologie stosowane do ich wytwarzania umożliwiają stworzenie niemal dowolnej wielkości drzwi z efektownymi przeszkleniami bez strat ciepła.

2. Systemy cienkoprofilowe

Dzięki zastosowaniu stopów aluminium możliwe stało się wyprodukowanie nowoczesnych systemów cienkoprofilowych, które umożliwiają stworzenie dużych przeszkleń o maksymalnej transparentności. Dzięki smukłym profilom procentowy udział szyb w systemach tego typu znacznie się zwiększył, zapewniając wnętrzom maksymalne doświetlenie i otwierając je na otaczający krajobraz. Ten lekki materiał jest bowiem wytrzymały, sztywny i stabilny, więc można z niego tworzyć wielkogabarytowe przeszklenia odporne na obciążenia wiatrem. Aluminium jest też odporne na działanie zmiennej temperatury – nawet przy jej wahaniach nie zmienia swoich wymiarów. Stolarka aluminiowa jest więc odporna na działanie niekorzystnych czynników pogodowych, uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia, a nawet działanie wielu substancji chemicznych.

3. Szklane fasady i świetliki

Ze stopów aluminium powstają również charakterystyczne dla nowoczesnej architektury efektowne szklane fasady (stosowane np. w biurowcach, hotelach, galeriach handlowych, a coraz częściej także w domach jednorodzinnych czy blokach mieszkalnych) oraz często wykorzystywane we współczesnych domach świetliki. Takie rozwiązanie urozmaica projekt architektoniczny, sprawiając, że staje się on oryginalny, a wnętrza zyskują dodatkowe źródło światła.

4. Ogrody zimowe

Kolejnym zastosowaniem stopów aluminium jest tworzenie ogrodów zimowych, których produkcją zajmuje się m.in. firma Opal Wrocław. Nowoczesne oranżerie to doskonała propozycja dla osób, które lubią przebywać w zielonym otoczeniu z widokiem na otaczający dom krajobraz bez względu na panującą na zewnątrz pogodę. Szklany sufit i przeszklone ściany zapewniają maksymalne przenikanie światła dziennego do wnętrza. W takim pomieszczeniu można zaaranżować piękną jadalnię, przestrzeń wypoczynkową, a nawet home office. Ogród zimowy to wymarzone miejsce do uprawy wielu roślin, które będą miały zapewnione idealne warunki, dzięki czemu będą bujnie się rozrastać i intensywnie kwitnąć.

5. Zadaszenia tarasów

Z aluminium można stworzyć estetyczne zadaszenie tarasu. Najefektowniej prezentują się zadaszenia z dużymi przeszkleniami, dzięki którym taras jest jednocześnie maksymalnie doświetlony i skutecznie chroniony przed opadami deszczu czy śniegu. To rozwiązanie dla osób, które pragną korzystać ze swojego tarasu przez cały sezon wiosenno-letni nawet w deszczowe dni.