nieszczelnosci-przewodow-kominowych
12 września 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Konsekwencje nieszczelności przewodów kominowych

Kontrola przewodów kominowych jest obowiązkiem zapisanym w prawie i dotyczy wszystkich rodzajów kominów oraz wszystkich właścicieli budynków, które są w kominy wyposażone. Brak nadzoru nad kominami miewał tragiczne konsekwencje (w dawnych czasach nawet pożary całych miast!). Co może nas spotkać, gdy zaniedbamy kontrolę szczelności przewodów kominowych?

Z czym wiąże się nieszczelność komina?

Przewód kominowy powinien być idealnie szczelny. Wszelkie szczeliny, a nawet delikatne rysy czy pęknięcia mogą przyczynić się do nieszczęścia. Należy pamiętać, że efektem spalania jest nie tylko dym, którego charakterystyczny zapach łatwo ostrzeże przed niebezpieczeństwem. Prawdziwym zagrożeniem jest cichy zabójca – czad – gaz bezbarwny, bezwonny i niewyczuwalny w żaden inny sposób. Zazwyczaj kiedy zorientujemy się, że do naszych wnętrz ulatnia się czad, jest już za późno – osobę zatrutą czadem opuszczają siły i często traci przytomność, zanim zdąży zgłosić się po pomoc.

O nieszczelnym przewodzie kominowym można mówić wtedy, gdy produkty spalania nie uciekają wylotem komina, a uchodzą przez powstałe ubytki do pomieszczeń np. mieszkalnych. Nie ma tu znaczenia wielkość tego ubytku – wszak dym i czad przecisną się nawet przez szczelinę szerokości włosa.

Jak się zabezpieczyć?

Najpopularniejsze i najskuteczniejsze są dwa sposoby, które z powodzeniem można zastosować łącznie. Pierwszy to regularna kontrola szczelności przewodu kominowego. Należy tu nadmienić, że jest ona obowiązkiem właścicieli budynków, a wynika to z ustawy. Uchylanie się od tego obowiązku może mieć przykre konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale i prawne.

Drugim sposobem jest czujnik czadu, który zaczyna hałasować, gdy ten niebezpieczny gaz pojawi się w powietrzu. Urządzenia te pozwalają w krytycznej sytuacji wykryć zagrożenie, otworzyć okna i wezwać pomoc medyczną oraz kominiarską.

Kontrola pozwala zapobiegać wydzielaniu się czadu do pomieszczeń mieszkalnych i, w odróżnieniu od czujnika działającego doraźnie, jest działaniem profilaktycznym. Kontroli takiej może dokonać kominiarz (np. Zakład Usług Kominiarskich Janusz Mitas).

Dbanie o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich czy lokatorów jest proste. Wymaga jedynie systematyczności. Dzięki prostej kontroli szczelności komina możemy uniknąć stania się składową kolejnych smutnych statystyk zatrucia czadem.