dofinansowanie do deszczówki
25 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Komu przysługuje dofinansowanie do deszczówki?

Deszczówka to przydatna woda, którą szkoda byłoby marnować. Dlatego coraz więcej gospodarstw domowych inwestuje w zbiorniki do jej pozyskiwania i gromadzenia. Dzięki rządowemu programowi dofinansowań coraz więcej rodzin może się zdecydować na takie rozwiązanie. Co więcej, gminy i miasta także zaczynają wspierać tego typu projekty. To nawet pięć tysięcy złotych na budowę instalacji do pozyskiwania deszczówki.

Program Moja Woda i dofinansowanie

Moja Woda to oficjalna nazwa programu, który częściowo finansuje budowę instalacji na deszczówkę. Został on rozplanowany na lata 2020-2024, chociaż jego przedstawiciel oficjalnie zapowiedział, że w 2022 roku nie planuje się przeprowadzać naboru. Sam proces ubiegania się oraz przyznawanie dotacji jest stosunkowo łatwy i przysługuje:

  • gospodarstwom domowym,
  • rodzinom, które dopiero rozpoczną budowę instalacji,
  • osobom, które złożą stosowny wniosek w wyznaczonym czasie.

Budowa instalacji obejmuje m.in. montaż zbiorników na deszczówkę, ale ona sama może być także bardziej rozbudowana. Dofinansowanie ma wynieść 80% kosztów poniesionych na inwestycję, ale nie więcej, niż pięć tysięcy złotych.

Instalacja do łapania i przechowywania deszczówki wcale nie musi być jednak skomplikowana. Przeważnie wyróżnia się trzy, najczęściej wykorzystywane systemy:

  • zwykły zbiornik podstawiony w miejscu, w którym można zebrać najwięcej wody,
  • zbiorniki zamontowane pod ziemią,
  • zbiorniki z wbudowanym systemem do uzdatniania wody.

Osoby, które do tej pory zakwalifikowały się do niego i rozpoczęły budowę instalacji, otrzymają środki zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami. Ci, którzy są zainteresowani dotacją, muszą śledzić na bieżąco sytuację i decyzje podejmowane przez urzędników.

Co zrobić, jeśli nie otrzymało się dofinansowania?

Warto mieć świadomość, że program Moja Woda to niejedyny sposób na uzyskanie dofinansowania budowy instalacji na deszczówkę. Jeśli jest się zdecydowanym na jej montaż, warto poszukać tanich zbiorników, które oferują firmy takie jak Zinplast Sp. z o. o.. Bez względu na cenę można także korzystać z programów prowadzonych w swojej okolicy. Gminy i miasta bardzo często na własną rękę prowadzą akcje, które mają zwiększać świadomość ekologiczną mieszkańców i zmniejszać zużycie bieżącej wody na ich terenach. Warto więc popytać w urzędach lub poczytać informacje na stronie internetowej, czy można liczyć na dofinansowanie z ich strony. Jeśli tak, można złożyć wniosek. To najprostsza droga do uzyskania części środków poniesionych w związku z inwestycją.