18 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Komu potrzebna stacja uzdatniania wody?

Stacja uzdatniania wody pozwala na usunięcie z niej bakterii i zanieczyszczeń mechanicznych, a także substancji rozpuszczonych poprzez dokładną filtrację, wymianę jonowymienną, zastosowanie technik membranowych, demineralizację oraz korektę chemiczną parametrów przy pomocy stacji dozowania. Umożliwia ona dostosowanie parametrów wody do wymagań wynikających z charakteru jej planowanego wykorzystania. Kiedy warto i trzeba zacząć korzystać z takich rozwiązań?

Dla kogo przeznaczone są stacje zmiękczania wody?

Głównymi użytkownikami stacji uzdatniania wody są właściciele nieruchomości niepodłączonych do lokalnej sieci wodociągowej, z własną studnią głębinową oraz takich, gdzie woda dostarczona przez wodociągi nie spełnia czasem bardzo specjalistycznych wymagań dla urządzeń w zakładzie.

Stacje uzdatniania wody sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba filtracji mechanicznej, zmiękczenia twardej wody, usunięcia rozpuszczonych związków chemicznych do jakości wody demineralizowanej, skorygowania za pomocą odpowiednich preparatów jej parametrów chemicznych czy też dezynfekcji wody przy pomocy lamp UV lub dozowania chloru. Jak widać, dotyczy to  lokali gastronomicznych, zakładów produkcyjnych i przemysłowych czy szpitali oraz prywatnych domów jednorodzinnych.

Wybór stacji uzdatniania wody

Pamiętajmy, że dobór odpowiedniego urządzenia powinien być ściśle uzależniony od parametrów wody użytkowej, którą zamierzamy poddawać procesowi uzdatniania. Stacja zmiękczania wody powinna zostać dobrana do zapotrzebowania wody w danym miejscu. W celu dokonania właściwego wyboru konieczna jest również znajomość wymaganych parametrów wody uzdatnionej oraz analiza wody surowej. Dlatego kwestię tę najlepiej powierzyć specjaliście. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne nie tylko zmiękczenie wody, ale też zmniejszenie w niej innych substancji, np. chloru, żelaza czy zanieczyszczeń mechanicznych. Wykwalifikowani pracownicy firm specjalizujących się w instalacjach stacji uzdatniania wody, czego przykładem jest firma Termo Technika z siedzibą w Krakowie, nie tylko dobiorą urządzenie odpowiednie dla lokalnej wody, lecz także postarają się o to, by jego obsługa była jak najmniej wymagająca dla użytkownika oraz zapewnią serwis dostarczonych i zamontowanych urządzeń.