20 grudnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Komody we wnętrzach. Pomysły i inspiracje

Wybór odpowiedniego rodzaju mebli to jeden z kluczy do sukcesu w projektowaniu efektownego wnętrza. Najkorzystniejszymi wyborami są takie rozwiązania, które łączą w sobie dobry design, odpowiadają wrażliwości użytkownika oraz są funkcjonalne i praktyczne. Jednym z przykładów takich mebli są bardzo popularne komody. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom dobrze wpisują się w obowiązujące trendy związane z unikaniem zbyt dużych i dominujących mebli.

Zalety komód

Komody przez długi czas były meblami, które królowały we wnętrzach domów – zarówno tych bardzo eleganckich, jak i nieco skromniejszych. Wraz z modą na duże i rozbudowane regały komody odeszły nieco w zapomnienie. Ostanie lata to jednak ich triumfalny powrót.

Niewątpliwie do wzrostu popularności komód przyczyniła się tendencja do rezygnacji z dużych mebli, które zabierają z pomieszczenia światło i ograniczają ilość dostępnej przestrzeni. Komoda, choć bardzo funkcjonalna, spełnia te wymagania. Nawet mebel o nieco większych rozmiarach będzie nadal postrzegany jako niezbyt narzucający się i lekki.

Komoda to mebel, który pozwala na zmieszczenie bardzo dużej ilości rzeczy. Zawdzięcza to zwykle umiejętnemu łączeniu szuflad i ukrytych za drzwiczkami lub odsłoniętych półek. Wielką zaletą komody jest to, że do wykorzystania pozostaje również sporych rozmiarów blat. Ze względu na wysokość, na jakiej się znajduje, może on służyć zarówno jako miejsce do ustawienia dekoracji, jak i przestrzeń do pomieszczenia różnych potrzebnych przedmiotów i akcesoriów od sprzętu audio i RTV aż po lustra czy lampy.

W jakiej roli sprawdzi się komoda?

Komody to wymarzone meble do sypialni. Ze względu na dużą ilość szuflad świetnie się nadają do przechowywania bielizny czy różnych ubrań lub rzeczy osobistych. Dzięki swej niezbyt dużej wysokości nie są tak przytłaczające, jak szafy, a jednocześnie mogą być wykorzystane jako miejsce do ustawienia elementów dekoracyjnych czy oświetlenia. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystać z nich jako z toaletki – mówi specjalistka z firmy Meble K&D.

Komodę można również wykorzystać w przedpokoju, zwłaszcza jeśli jest wyposażona w chowane za drzwiczkami półki. Bardzo przydadzą się też szuflady, gdzie można schować przydatne akcesoria, czy rzeczy, z którymi zwykle jest kłopot po powrocie do domu – klucze do drzwi, kluczyki od auta, czapki czy szaliki.

Komoda jest też znakomitym wyposażeniem dziecięcego pokoju. Ze względu na mniejszą wysokość nawet mniejsze dzieci mogą mieć pełny dostęp do wszystkich szuflad czy półek.

Dobrym miejscem na komodę jest też salon. Można na niej ustawić telewizor lub różne dekoracje – lampy, niewielkie rzeźby, ozdobne wazony, świeczniki czy nawet rośliny w doniczkach.