16 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kominki idealne do pokojów

Niewiele jest rzeczy równie relaksujących, jak wieczór spędzony przy rozpalonym kominku. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie salon, w którym kominka by nie było – nie tylko zapewnia on ciepło, ale również buduje w pomieszczeniu wyjątkową, przytulną atmosferę. Wybór rozwiązań z kategorii kominków jest bardzo szeroki i obejmuje nie tylko nowoczesne technologie, ale też te stare i – wydawać by się mogło – zapomniane, jak piece kaflowe.

Tradycja wraca do łask – piece kaflowe

Podobnie jak w każdej innej branży, również w budowlance widać cykliczność pewnych trendów. Piece kaflowe, powszechnie spotykane jeszcze na początku XX wieku, z czasem ustąpiły pola nowocześniejszym rozwiązaniom, takim jak kominki z zamykanymi żeliwnymi lub stalowymi wkładami. Dziś, na fali sentymentu do dawnych czasów, rośnie zainteresowanie tym tradycyjnym rozwiązaniem, a zawód zduna – specjalisty od budowania pieców – wraca do łask. Z czego jednak to wynika? Czy chodzi wyłącznie o walory estetykę pieców kaflowych?

Choć rzecz jasna każdy piec kaflowy różni się wyglądem od innych, to bez wątpienia jest bardzo oryginalnym elementem zabudowy, nadaje pomieszczeniom wyjątkowy klimat – mówi Marek Adamczyk, profesjonalny zdun – Z drugiej strony warto pamiętać o innych zaletach takiej konstrukcji, przede wszystkim wysokiej wydajności w ogrzewaniu. Do budowy pieców kaflowych używa się materiałów takich jak cegły szamotowe, które mają dużą zdolność do akumulacji ciepła. Oznacza to, że nawet po wygaśnięcia ognia zgromadzone w piecu ciepło jest jeszcze przez wiele godzin stopniowo uwalniane. Dlatego piecami kaflowymi interesują się inwestorzy szukający alternatywnych – tańszych i bardziej ekologicznych – metod dogrzewania pomieszczeń. Ponadto piec kaflowy może łączyć w sobie nowocześniejsze rozwiązania, takie jak płaszcz wodny, który pozwala ogrzać wodę użytkową lub zasilić instalację centralnego ogrzewania.

Warto również zwrócić uwagę, że piece kaflowe oddają ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego, a nie na zasadzie konwekcji. Tym samym nie powodują ruchu powietrza, który unosi kurz, pyły i inne zanieczyszczenia, szkodliwe między innymi dla osób z alergiami.

Czy warto?

Zbudowanie porządnego pieca kaflowego to zadanie wymagające odpowiednich kwalifikacji i oraz zastosowania dobrych materiałów. Oczywiście, przekłada się to na cenę, która jest wyraźnie wyższa, niż w przypadku innych, bardziej powszechnych dziś rozwiązań. Niemniej, biorąc pod uwagę wszystkie zalety pieca kaflowego, o których wspomnieliśmy wyżej, inwestycja może okazać się bardzo opłacalna, szczególnie w okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.